V Přerově povážlivě narůstají počty přestupků, které mají na svědomí majitelé volně pobíhajících psů

19. listopad 2014

Na přerovském magistrátu jsou doslova zavaleni přestupky, které mají na svědomí chovatelé psů. Úředníci řeší vzájemné potyčky zvířat, útoky na lidi i kuriozní nehody. Všechny případy spojuje jediné - pohyb psa na volno.

Většina majitelů totiž netuší, že pokud nemají svého psího miláčka pod kontrolou a k tomu ještě nezvládají jeho poslušnost, mohou se dostat do rozporu se zákonem. Jen spáchání přestupku je může stát pěkných pár tisíc korun.

Neznalost zákona neomlouvá

A platí to i pro pejskaře. Co jim zákon ukládá, vysvětluje advokát Petr Dítě: „Podle nového občanského zákoníku, podle zákona na ochranu zvířat, je povinností každého chovatele, byť tam není vyhláška, upravující to, že pes musí být připoután na vodítku, že musí být schopen svého psa ovládat a musí jej být schopen odvolat v případě, že by třeba pes utekl nebo někoho napadl.“

Pokud pes svého pána neposlechne a ten ho nedokáže přivolat, na problém je zaděláno. Pes se může porvat s jiným, vběhnout pod kolo zavinit pád a zranění člověka, nebo někoho pokousat.

Takové jsou nejběžnější přestupky, které se podle Marka Hermana z přerovského magistrátu úředníci zabývají stále častěji: „Oznámení přestupku v této oblasti týrání má samozřejmě vzrůstající tendenci. Je to samozřejmě dané tím, že je nárůst chovaných psů na území měst a obcí. Ale také je to i nezodpovědnost některých chovatelů, kteří je na veřejném prostranství nechají volně pobíhat. Na vzrůstajícím případu porušení zákona na ochranu zvířat týrání ve smyslu úniku psů jako zvířat ze zájmového chovu, je patrná i výše škody způsobené po vzájemném střetu nebo napadení. A tím pádem je to i částka mnohdy v několika tisícikorunách.“

Pokuta může přijít na tisíce korun, ještě více kolikrát stojí léčbu napadeného psa

„Setkáváme se s tím, že nějaký větší pejsek pokouše malého pejska. Samozřejmě, když je to třeba nějaký rotvajler, dobrman nebo německý ovčák, a ten napadený pejskek je třeba čivava nebo jorkšír, tak ta zranění bohužel bývají i neslučitelná se životem. Dojde i třeba k perforaci stěny hrudní, k roztržení střev. Pak následná operace a léčení vyjde na poměrně vysokou částku. Majitelé mají čím dál tím více pejsků, takže samozřejmě těch kontaktů nebo té agrese narůstá,“ říká veterinář Josef Pospíšilík.

Pokud volně pobíhající pes napadne člověka, může případ skončit i u soudu. Přesně to se stalo dceři Viktora Čonky: „Naše dítě jezdilo na kole na obecné cestě, sousedům utekl pes a napadl naše dítě. Celé prázdniny proležela doma. Pravý loket a pravá noha byly vlastně prokousnuté dost hluboko. Ten loket se zahojil celkem rychle a ta noha se hojila vlastně po celou dobu léčení.“

Každý pesjkař by tak měl mít na paměti, že právě on je za chování a činy svého zvířete zodpovědný.

autor: zem
Spustit audio