Krajkářky z Valašského Meziříčí se snaží obnovit tradici paličkování v regionu

Paličkovaná krajka je křehká a vzdušná, její výroba navíc trvá i několik měsíců. Toto mizející lidové řemeslo se teď snaží zachránit Valašské krajkářky. Kromě kurzů a výstav pořádají také tradiční trhy ve Valašském Meziříčí. Ten, zatím poslední, dnes navštívily stovky lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valašská krajka

Valašská krajka | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Organizátorka Valašského krajkářského trhu Dana Šmelcerová vysvětluje, jakou tradici má krajkářství v regionu.

„Krajkářství je tady v podobě spíše lidové, to znamená pletená krajka, háčkovaná krajka. Potom se spíš vyskytovaly tkalcovské techniky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tradici paličkované krajky mluví krajkářka Dana Rosová a organizátorka Valašského krajkářského trhu Dana Šmelcerová

Před jedním ze stánků s krajkami stojí jejich autorka, lidová umělkyně Dana Rosová. Popisuje, v čem se jednotlivé paličky na tvorbu krajky liší.

„V krabičkách mám paličky na paličkování, které krajkářky používají na tvoření krajky samotné. Liší se v tom, že buď mají sukýnku, nebo pláštík, takže niť je v paličce více krytá. Nebo jsou bez sukýnky, těm se říká naháčci,“ vysvětluje.

Na pultu stánku najdeme rozložených mnoho druhů krajek, které se různí tvarem i velikostí.

„Tomuto se říká okolek, je to pásová krajka do čtverce, nebo do obdélníku a dovnitř se ještě všívá látka. Tady je nejtěžší krajka, takzvaná vláčková krajka s vloženou nití, neboli obtahovačkou, která v krajce tvoří další ornament,“ popisuje Dana Rosová.

A jelikož musí paní Dana chodit do práce, výroba jediné krajky jí často zabere i čtyři až pět měsíců.

Anna Maňourová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme