Vladimíra Dvořáková: Zvýšení platů poslanců je výsměchem společnosti

25. listopad 2014

Jak se dívat na necitlivé zvýšení platů poslanců? A promarnili jsme šanci, kterou jsme dostali v roce 1989?

Hitem posledních dnů je zvýšení platů poslanců, a to zhruba o 14 %. Řadový poslanec tak bude mít základní plat 64 tisíc. „Je to naprosto absurdní,“ říká politoložka Vladimíra Dvořáková. Navíc, když se při vysvětlování staví do role, že svým rozhodnutím zachraňují sociální situaci v Česku. Kdyby se nedohodli, hrozí navýšení o 26 %.

Čtěte také

„V situaci, kdy se tady řeší sociální dávky lidí, kdy se nám za minulé vlády zázračně uzdravili možná tisíce invalidních důchodců, kteří přišli o své podpory, je to výsměch. Já nejsem proti tomu, aby měli poslanci relativně vysoké platy. Všude to tak je. Ale je skutečně nedobré, aby se o nich debatovalo tímto způsobem.“

Politoložka by souhlasila s vládou navrhovaným zvýšením o procento. „I ten kompromis premiéra v podobě 3,5 % navýšení, by podle mě ještě společnost skousla. Vezměte si, že právě před koncem roku všude probíhají vyjednávání o kolektivních smlouvách. A když se podaří platy navýšit, tak maximálně o jedno až pět procent. Rozhodně jsem neslyšela o 14 %. Je to prostě urážlivé.“

Jak hodnotí posledních 25 let?

Je to prý krátká doba, aspoň pro historičku určitě. „Pro mě to je hlavně ale obrovsky promarněná šance. Mohli jsme vybudovat společnost založenou na slušnosti, empatii a zároveň se otevřít světu.“ Místo toho tady prý máme korupci, malost.

Podle Vladimíry Dvořákové jsme měli od začátku, tedy od roku 1989, hned budovat právní stát. „Největší chybou bylo, že jsme úplně vypustili základní kontrolní mechanismy. A to třeba jen na základě zdravého lidského rozumu. A bohužel v tom pokračujeme dodnes. A nepomůže nám ani nový zákon o státní službě,“ dodává.

Co se naopak zlepšilo?

To se hledá těžko. „Snad to, že se konečně dořeší velké kauzy. Nejen, že se otevírají, ale důležité je, že se dostanou před soud. Uvidíme, jestli se konečně posunou věci dopředu. Přitom jsem si vědoma, že tyto kauzy budou před soudy trvat dlouho. Jsou složité.“

Jako pozitivní zprávu vnímá i nastoupení lobbisty Romana Janouška do vězení. „Je samozřejmě otázka, jak dlouho tam vydrží. Ale podrobně jeho zdravotní stav neznám, takže to nemůžu komentovat.“

Jak komentovala rozhodnutí o zveřejňování platů ústavních činitelů? Je rozdíl mezi studenty v roce 1989 a 2014? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , zis , Vladimíra Dvořáková
Spustit audio