Staročeské roráty neboli adventní ranní mše znovu získávají na oblibě

Začala doba adventní. K jejímu vrcholu - Štědrému večeru - zbývá necelý měsíc, který v křesťanské tradici patří také rorátům, ranním bohoslužbám, které lidé doprovázejí českými nebo latinskými zpěvy. Ještě za první republiky na roráty chodily celé rodiny. Lucerničkami si svítily na cestu a pod nohama jim křupal čerstvý sníh. Pak byly doby složitější, ale stará tradice nikdy nezanikla. V poslední době její obliba dokonce roste, hlavně mezi mladými křesťany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roráty

Roráty | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Venku je ještě tma a skoro mrzne. Přesto se nádvořím Pražského hradu trousí skupinky lidí a mizí v útrobách potemnělé katedrály. Je tři čtvrtě na šest ráno a z přeplněné boční kaple se ozývá nápěv staré adventní písně.

„Smyslem rorátů je přinášet naději, perspektivu. A to do dnešní situace světa je úžasně důležitá věc,“ vysvětluje kardinál Miloslav Vlk. Mezi sebe jej vzal hlouček vysokoškoláků, kteří si také řádně přivstali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Česka se vrací tradice rorátů, adventních ranních bohoslužeb doprovázených zpěvy. Reportáž Evelyny Kulíškové

Podle studenta informatiky Jakuba Dubovského je to sice oběť, která mu ale stojí za to. „Jsem velmi technický člověk, takže s prožíváním duchovna mám trošku problém, ale je to zajímavý impulz úplně jiného charakteru, který mi pomáhá.“

Boční kaple, ve které se staročeské roráty dodnes zpívají, pamatuje jejich úplný začátek. Přímo zde totiž podle znalce staré hudby Michaela Pospíšila jejich tradici založil Karel IV.

„Bývaly latinsky, husité je v 15. století přeložili do češtiny. Popularita rorátů byla obrovská, chodilo na ně celé město, ale 20. století je skoro vyhubilo. V současné době přišla vlna obrody.“

Roráty (z latinského rorate, „rosu dejte“) představují specifickou podobu ranní mariánské mše v době adventní. Typické české liturgické zpěvy, které rorátní mši doprovázejí, nemají v evropské kultuře obdobu. Původ rorátních mší lze hledat v době vlády Karla IV. (zdroj Wikipedie)

A to přesto, že tyto 600 let staré písně mají v podstatě stále stejné téma. „Celé ty roráty jsou o tom tajemství, o setkání anděla s Marií. Je to dialog nebe a země,“ říká Michael Pospíšil.

Kromě toho mají podle něj české texty písní k ranním bohoslužbám i jednu velkou zásluhu pro náš národ. „Jsem přesvědčený o tom, že češtinu udržely jako náš národní jazyk.“

Kdo by si také rád přivoněl k adventní tradici a zazpíval si při světle svíček, má k tomu příležitost v řadě kostelů každý den brzy ráno až do Vánoc.

mta, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme