Iniciativa Ne množírnám bojuje proti špatnému zacházení se psy, chce změnit zákon

Iniciativa Ne množírnám chce změnit zákon kvůli ochraně psů. Množírny nejsou zatím přesně definované a je problém taková místa ohlídat. Lidé, kteří psy tímto způsobem množí, údajně nedbají na jejich zdraví, zvířata jsou často doživotně nemocná. Feny v některých případech porodí za pět let třeba až sto dvacet štěňat. Internetovou petici podepsalo zatím více než šestnáct tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká imigrantka Myrna Shibolethová ve své chovné stanici osobně pečuje o desítky psů

Americká imigrantka Myrna Shibolethová ve své chovné stanici osobně pečuje o desítky psů | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Česko je první na žebříčku evropských zemí co do počtu chovných zařízení - takzvaných množíren psů. A tamější podmínky jsou často krajně nevyhovující. Psi v nich trpí a někdy umírají krátce po narození.

Podle Miroslavy Josefíkové, mluvčí kampaně Ne množírnám, se o množírnách v České republice moc neví:

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice psích množíren mluvila mluvčí projektu Ne množírnám Miroslava Josefíková

„Přiznám se, že já sama jsem donedávna o množírnách neměla ponětí. Ale je to problém opravdu veliký. Chceme na problematiku upozornit a zároveň trochu změnit naše zákony, aby se proti množírnám dalo bojovat.“

Josefíková podotýká, že ne všechny chovné stanice lze nazvat množírnami: „Množírny lze poznat velmi snadno. Množitele člověk pozná tak, že velmi často inzeruje pejsky na inzertních portálech.“

„Psi v množírnách jsou chováni ve velmi špatných podmínkách. Často ve sklepích v nějakých odlehlých zahrádkářských koloniích. Nemají zázemí, které by měli mít. A to nemluvím o veterinární péči. Ta je absolutně nulová,“ vysvětluje situaci.

Iniciativa podle ní chce, aby krajské veterinární správy a státní veterinární správa měly větší pravomoci, protože dnes s množírnami v podstatě nemohou nijak bojovat.

„Chtěli bychom, aby byl zaveden centrální registr všech psů, aby psi byli čipovaní, aby se mohlo dohlížet na to, kolik kdo má štěňat. Také bychom chtěli, aby se zakázalo inzerování štěňat bez původu na inzertních portálech. To se nedávno podařilo prosadit v Rakousku a slaví to tam úspěchy,“ dodává Josefíková.

ČRo, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme