Roudnické muzeum vystavuje staré vánoční ozdoby i tradiční pečivo

10. prosinec 2014

Taky vám staré vánoční ozdoby připomínají časy dětství? Příležitost zavzpomínat si máte v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem, kde mají pár takových ozdob právě na výstavě a přidali i tradiční pečivo…

I vánočního zdobení se zmocnila komerce, diktuje změnu trendu v tvarech i barvách, takže jednou bychom měli mít stromeček laděný do modra, druhý rok zas kraluje stříbrná a tak dále.

Ale přece jen – nad krabičkou s těmi starými a možná trošku ošoupanými ozdobami se to tak hezky vzpomíná.

„Ozdoby jsou skleněné, foukané i korálkové, zhruba od 20. do 50. let 20. století. Tradice českých vánočních ozdob je známá – například na Expu 1958 dostalo Česko cenu právě za vánoční ozdoby,“ prozradila Ilona Trefná.

Muzeum také vystavuje perníky a tradiční pečivo, inspirované prací zakladatele Podřipského muzea prof. Karla Rozuma.

„Karel Rozum, jako jediný z etnografů, zaznamenal lidové zvyky z Podřipska do svých kreseb. Byl totiž také výborným a originálním kreslířem a jeho tvorbou se inspirovala paní Jiřina Šustrová,“ vysvětluje Ilona Trefná.

Výstava skleněných ozdob a tradičního pečiva v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem na vás počká do Tří králů – tedy do 6. ledna 2015.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.