Jan Bednář: Obama zahajuje novou éru ve vztazích s Kubou

18. prosinec 2014

Ohlášená změna americké politiky vůči Kubě má v této chvíli velký ohlas ve světě. Většina světových státníků ji uvítala jako historický krok, který má ukončit více než půl století oficiálního nepřátelství mezi oběma zeměmi. Od papeže Františka, přes politické představitele latinsko-amerických zemí a další veřejné činitele, až po mnohé evropské politiky je nyní slyšet slova chvály.

Není to ale jednoznačný sbor. Zatímco na samotné Kubě probíhají lidové oslavy, část kubánských uprchlíků ve Spojených státech vyjadřuje kritiku a nesouhlas s Obamovým rozhodnutím a jejich hlasy rezonují zejména mezi stoupenci republikánů a jejich politickými představiteli v Kongresu.

Jak známo, opoziční republikánská strana má momentálně většinu v obou komorách Kongresu a veškeré kroky prezidenta Obamy posuzuje velmi kriticky. A naopak prezident Obama k uvolnění vztahů s Kubou Kongres nezbytně potřebuje.

Samotné prezidentovo rozhodnutí k uvolnění embarga mnoho let namířeného na Kubu nestačí, k tomu je právě zapotřebí souhlas Kongresu. A to bude nejspíš dlouho trvat.

Čtěte také

Teprve na konci jistě dlouhého procesu vzájemného uvolňování vztahů mezi Spojenými státy a Kubou by mohlo přijít na řadu navázání normálních diplomatických styků. Ty jsou přerušeny od roku 1961 a v další historii vznikalo vícekrát velmi silné napětí mezi Havanou a Washingtonem a tak obnovení důvěry určitě nebude snadné.

Už proto, že Raúl Castro, nynější kubánský prezident, mluvil v simultánním projevu s americkým prezidentem Obamou o tom, že prý Kuba má své vlastní představy o demokracii, které se liší od těch amerických.

Na Kubě jsou propouštěni političtí vězni, v USA špioni. Občané USA se budou po ostrově pohybovat volněji, smí si domů přivézt kubánské doutníky v hodnotě 400 dolarů.

Velký význam asi bude mít v nadcházejícím vývoji otázka lidských práv. Američtí republikáni rozhodně nezruší embargo namířené proti Kubě, pokud bude převládat názor, že Kuba porušuje lidská práva. Pro nynější kubánský režim ale bude zase velmi těžké poskytnout nějaké přesvědčivé důkazy, že tomu tak není. To by se musela zásadně změnit kubánská politika.

Nic ale není v této chvíli ještě vyloučeno. Vstřícný krok Washingtonu může vyvolat odezvu i z druhé strany.

Obhájci lidských práv ve Spojených státech uvolnění ve vztazích s Kubou vítají především proto, že právě počítají s tím, že volnější pohyb osob a s tím spojená širší výměna názorů povede nakonec na Kubě k určitým vnitřním změnám.

Čtěte také

Obamův včerejší krok ale nemá vliv jen na vztahy Spojených států s Kubou. Jak podotýkají mnozí latinsko-američtí činitelé, ohlášené uvolnění napětí mezi těmito dvěma zeměmi ovlivňuje atmosféru v celé Latinské Americe a mnohé další státy západní hemisféry to vnímají jako pobídku k navázání lepších vztahů se svým severním sousedem.

autor: Jan Bednář
Spustit audio