Papež má čínský sen, který by mu dalajláma mohl překazit, shodují se teologové

2. leden 2015

Duchovní vůdce Tibetu dalajláma požádal o audienci ve Vatikánu, papež František ho ale odmítl. Důvod: choulostivé vztahy s Čínou. Zachoval se papež prozíravě? Jaké byly jeho motivy?

„Snažím se porozumět papežovým důvodům, tedy situaci katolíků v Číně, které vedly k tomuto rozhodnutí,“ svěřil se v pořadu Pro a proti teolog Ivan Štampach.

Ten je dalajlámovi nakloněn: „Fandím tibetskému Davidovi proti čínskému Goliáši, ale snažil jsem se to pochopit ve smyslu diplomacie.“

I když je v Číně je přibližně 30 milionů katolíků, velká část z nich je na přání státu členy vlasteneckého sdružení katolíků, a nemohou udržovat kontakt s Římem a s vedením církve. „Jen malá část kněží a biskupů tajně udržuje styky s Vatikánem, a ta je pronásledována,“ vysvětlil teolog.

„Protože probíhají jednání o zlepšení spojení čínských katolíků s Římem, myslím, že papež nechtěl předpokládaný a pozvolný pokrok, který by mohl dát katolíkům více prostoru, smést ze stolu přijetím dalajlámy, protože bohužel, čínské úřady jsou na to přecitlivělé, a kdokoli se s ním setkal, na toho čínské sankce dopadly.“


Štampach:Je možné, že někdy situaci pomůže radikální vyjádření, ostrá kritika, jasné distancování, ale někdy pomůže i klidnější diplomacie, kterou zvolil papež František.“

Publicista Jan Jandourek upozorňuje na historickou podobnost s jinou, podobnou perzekucí, s podobným dilematem.


Jandourek: „Je to stejný paradox jako v době papeže Pia XII. Máme odsoudit třetí říši, máme odsoudit antisemitismus a vyvražďování židů? Máme to říci nahlas a přesně to pojmenovat, a třeba situaci tak zhoršit, jak se tomu stalo například za války v Holandsku?“

Podle něj nebyla událost mediálně zvládnuta. „Od papeže bychom spíše očekávali jakési prorocké slovo, že řekne, jak se věci skutečně mají. Čínští katolíci jsou perzekuováni a je potřeba to nazvat pravým jménem.“

Novinář je přesvědčen, že ve hře jsou vyšší zájmy Vatikánu. „Z jezuitského hlediska existuje něco jako čínský sen, že se podaří evangelizovat velké oblasti Číny.“

„Spor o čínské rity, o to, co se nepodařilo před několika sty lety, o tom sní každý papež. Jan Pavel II. snil o Rusku, možná že současný papež má svůj čínský sen, jakým způsobem se do země dostat,“ odhadl možné důvody papežova rozhodnutí Jan Jandourek.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.