Stovky dobrovolníků vyrazily o víkendu do terénu sčítat vodní ptáky

18. leden 2015

Zkontrolovat nezamrzlé úseky řeky Bečvy, plochy rybníků a jezer vyrazily v sobotu na Přerovsku desítky dobrovolníků. Jsou mezi nimi ornitologové i členové skautských oddílů. Všichni, kteří se zapojili do mezinárodní akce s padesátiletou tradicí. Na své výpravě museli počítat všechny druhy vodních ptáků, na které ve vymezeném úseku narazili.

Teplé oblečení dobré boty, notes s tužkou nebo diktafon. To je vybavení dobrovolníků, se kterým brzy ráno zamířili k řece Bečvě, jejím přítokům a také na Tovačovsko - do lokality jezer a rybníků.

Právě tady se totiž vyskytují nejpočetnější hejna vodních ptáků, říká šéf České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek : „Zimní sčítání vodního ptactva je každoroční. Pořádáse vždycky v polovině ledna a cílem je sečíst ty ptáky na co největším množství, tak abychom měli v té časové řadě let za sebou představu o tom, jak se vyvíjejí populace toho vodního ptactva.“

Každý dobrovolník prošel zhruba šestikilometrový úsek. Jeho úkolem bylo sečíst všechny ptáky, na které cestou narazil, upřesňuje přerovský ornitolog Josef Chytil: „Pokud to jde, tak se určuje i stáří a pohlaví. Vyrážíme na všechny známé lokality, kde víme, že se vodní ptáci soustřeďují.“

Výsledky se zapisují do předtištěných formulářů, které se ze všech zemí odesílají do jednoho místa: „ Posílají se do centra mezinárodní nevládní organizace, která tuto akci dlouhodobě zaštiťuje. Ta každé tři roky vydává atlas vodních ptáků světa,“ doplňuje Josef Chytil.

Jen v naší republice se o víkendu sčítali vodní ptáci zhruba na šesti stovkách lokalit, vypočítává Zdeněk Vermouzek: „Potom máme představu, jak v rámci republiky se vyvíjí početnosti jednotlivých druhů, kterých druhů přibývá, kterých naopak ubývá, takže to signalizuje nějaké nebezpečí pro ně.“

Kromě labutí, divokých hus, kachen a volavek počítají ornitologové i s tím, že narazí na některé exotičtější druhy. V poslední době k nim patří třeba kachničky mandarinské, které občas unikají chovatelům a stávají se součástí naší fauny.

autor: zem
Spustit audio