MMF zhoršil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,5 procenta

Mezinárodní měnový fond je, co se týče odhadu letošního růstu světové ekonomiky, čím dál pesimističtější. Z původních 4 procent slevil loni v říjnu na 3,7 a dnes odhaduje globální růst na 3,5 procenta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová | Zdroj: Reuters

„Data jsou důležitá pro celý svět,“ připomněl investiční bankéř Ondřej Jonáš. „MMF už tradičně na začátku roku vždy při příležitosti Světového ekonomického fóra v Davosu publikuje výhled tak, abychom si mohli srovnat noty a zhruba si říci, co očekáváme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější odhady MMF růstu světové ekonomiky okomentoval investiční bankéř Ondřej Jonáš

Za jeden z pozitivních faktorů spatřuje pokles ropy. „Problém je, že řada států prožívá hluboké strukturální potíže ať už v Latinské Americe, Asii, tak samozřejmě v Evropě a Japonsku.“

„A tudíž MMF, který má jeden z nejlepších statistických modelů světové ekonomiky hlásí, jak očekává vývoj světové ekonomiky v tomto roce.“

„Myslím, že jsme ještě neviděli dno případného poklesu,“ řekl Jonáš k vývoji cen ropy. „Zvláště proto, že arabské země, Venezuela, Rusko, Nigérie mají plno důvodů k tomu čerpat dál.“

Vyspělým ekonomikám MMF doporučil, aby se nadále držely podpůrné měnové politiky a vyhnuly se zvyšování úrokových sazeb, neboť levnější ropa zvyšuje nebezpečí deflace. Krok MMF podle pozorovatelů podpořil naděje, že centrální banky přistoupí k razantnějším opatřením, aby pomohly zrychlit hospodářský růst.
Pramen: ČTK

Jak Jonáš poznamenal, mnozí analytici očekávají propad dokonce až k 30 dolarům za barel.

Výrazně zpomalení růstu MMF předpokládá v Číně, která podle nejnovější prognózy letos poroste jen o 6,8 procenta oproti loňskému růstu 7,4 procenta.

„Je to vysoké tempo růstu, ale z pohledu čínské ekonomiky je to nejnižší tempo růstu za posledních 20 let a tudíž na to mnozí nahlížejí s velikými rozpaky.“

Podle Ondřeje Jonáše patří Čína právě k zemím, které čelí vážným strukturálním nerovnováhám uvnitř ekonomiky.“ A bude velmi záležet na tom, jak se Čína vypořádá s tím, co musí vstřebat.“

Vladimír Kroc, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme