Mečiar podle Denníku N údajně donášel za komunismu na Dubčeka

Někdejší slovenský premiér Vladimir Mečiar měl za komunismu donášet StB, konkrétně na Alexandra Dubčeka. S odvoláním na archivní dokumenty to napsal slovenský Denník N. Z Ústavu paměti národa získal výpovědi svědků z 90. let, kteří údajnou spolupráci Mečiara s tajnou službou potvrdili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mečiar

Vladimír Mečiar | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Dostali jsme se ke spisu, který vznikl v roce 1992, v době, kdy se vyšetřovalo zmizení, likvidace materiálů StB, těsně po revoluci v lednu 1990 v tzv. Tisovej vile v Trenčíně,“ řekl Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníku N.

„Už od 90. let se objevovala informace, že příkaz na likvidaci spisů dal právě pan Mečiar, tehdejší čerstvý ministr vnitra. Neměl k tomu pravomoci. Pokud tomu tak bylo, tak to určitě bylo v rozporu se zákonem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenský expremiér Mečiar prý za komunismu donášel na Dubčeka, tvrdí Denník N. O kauze mluvil šéfredaktor listu Matúš Kostolný

„A když se to v roce 1992 vyšetřovalo, tak vznik tento spis, který jsme získali z Ústavu paměti národa, dosud nebyl nikdy zveřejněný. Spis má 600 stran a obsahuje množství svědectví. O samotném aktu odejmutí spisu z Tisovy vily i následné hodnocení lidí, kteří byli příslušníky StB ještě za komunismu v 80. letech.“

„Jsou to autentické výpovědi lidí z roku 1992, kteří reálně fungovali v dané oblasti, kde na konci 80. let reálně působil pan Mečiar. Vladimír Mečiar to celých 25 let odmítal a vždy veřejně tvrdil, že s StB nespolupracoval vědomě,“ připomněl Matúš Kostolný.

Podle jeho slov slovenské soudy detaily ze spisu nikdy neřešily. „Ani to nebylo vyšetřené. Ani zmizení spisů z Trenčína v roce 1990, ani podezření, zda pan Mečiar spolupracoval s StB, nebo dokonce s KGB, jak se objevuje v těch spisech.“

O spolupráci Mečiara s StB se spekuluje od pádu komunismu v Československu. Svazek na Mečiara coby kandidáta tajné spolupráce s krycím jménem Doktor byl založen v roce 1985. Ze zachovalých dokumentů ale není zřejmé, zda Mečiar s tajnou policií spolupracoval vědomě. Podle Denníku N osoba vedena v kategorii kandidáta tajné spolupráce nemusela o údajné spolupráci s StB vědět.
Pramen: ČTK

Kostolný také poznamenal, že se jeho listu nepodařilo s Mečiarem mluvit, i když se o to novináři několik týdnů snažili.

„Podle dobových dokumentů byl právě Alexander Dubček jedním z těch, který doporučil Vladimíra Mečiara jako podnikového právníka, neznámého člověka, vytáhnout hned po revoluci na post ministra vnitra.“

„Ze spisů vyplývá, že se setkávali v 80. letech v Trenčíně, protože pan Mečiar se znal se švagrem pana Dubčeka. A to je tem moment, proč mohl být atraktivním pro StB a mohl být kontaktem,“ poznamenal Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníku N.

Mečiar, který ve vysoké politice již nepůsobí, v minulosti opakovaně tvrdil, že s StB nespolupracoval a že na Dubčeka nedonášel.

Alexander Dubček v roce 1968 | Foto: Česká televize

Vladimír Kroc, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme