Odklad školní docházky má v Česku až pětina dětí. Stále častěji kvůli poruchám řeči

9. březen 2015

Základní školy mají za sebou zápisy do prvních tříd. Kolik prvňáků nakonec do lavic usedne, se ale ředitelé škol dovědí nejdříve v červnu. Do konce května totiž mohou rodiče požádat o odklad školní docházky.

Každé pondělí cvičí logopedka Bohdana Hradilová s šestiletou Karolínkou. Ve školce zůstala o rok déle právě kvůli vadám řeči: „Teď jsme opakovali hlásku „ž“, kterou jsme už nacvičovali, ale ještě se nám zdá, že není úplně taková, jak jsme si představovali, tak se k ní občas vracíme a pomocí tady těch hravých cvičení ji opakujeme.“

Svoji svěřenkyni chválí. Rok práce a problémy s výslovností sykavek ustupují: „Zbývá nám ještě „ř“. Už jsme byli velmi pilní a nacvičili jsme všechny sykavky, to znamená „c, s, z“, „č, š, ž“,“ doplňuje Bohdana Hradilová.

Nedostatky v řeči zjistila maminka Kateřina u Karolínky ve třech letech: „El neuměla správně, ale to jsme si doma tak nějak vychytali sami čtením a soustředěním se na tu hlásku. Už jsme věděli, že ty sykavky nedáme sami, takže začneme s Karolínkou chodit sem. Napřed tedy jednou za čtrnáct dní a jak se potom přehoupl rok a věděli jsme, že půjde k zápisu do školy, tak jsme začali chodit každé pondělí, aby se to opravdu spravilo.“

Příčiny vadné výslovnosti jsou podle logopedky Bohdany Hradilové různé: „Možná je to ta hektická doba, je méně času na to s dětmi mluvit. Pak jsou to různé vymoženosti jako počítačové programy, i když jsou výukové.“

A každý rok dětí s vadami řeči v poradně přibývá: „Dejme tomu tak zhruba o třetinu. Dá se říci, že i ty vady jsou závažnější. Jde o větší počet hlásek, které děti neumí.“

Říká se, čím jednodušší, tím lepší. A tak jedna dobrá rada na závěr: „Přece jenom přímá řeč, kdy maminka hovoří na dítě a dítě vidí mamince na mluvidla. To je nejlepší způsob, jak díte správně naučit mluvit,“ uzavírá Bohdana Hradilová.

autor: jiz
Spustit audio