Nezaměstnanost klesla na 7,5 procenta. Vzrostl počet volných míst

Lidem se v únoru více dařilo najít práci. Podle údajů Úřadu práce klesla nezaměstnanost meziměsíčně na 7,5 procenta. Zároveň vzrostl počet volných pracovních míst celkem na téměř 69 tisíc. To je velice příznivá zpráva i s ohledem na to, že v únoru obvykle nezaměstnanost spíše roste, protože ještě nezačínají sezonní práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeřáb, práce, stavba (ilustrační foto)

Jeřáb, práce, stavba (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Míra nezaměstnanosti v České republice patří k nejnižším v Evropě. Například ve Španělsku se pohybuje kolem 24 procent. Proti tomu je českých sedm a půl procenta velmi dobrým výsledkem.

A to zejména v situaci, kdy poptávka v Německu, které je naším největším exportním trhem, neoživuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidem se v únoru více dařilo najít práci. O nejnovějších údajích Úřadu práce natáčela Jitka Hanžlová

Naopak v České republice hraje domácí poptávka stále větší roli. K tomu letos přispěla i mírná zima.

„Trend zlepšování na trhu práce probíhá již delší dobu. Za meziročním zlepšením o jeden procentní bod nejsou jen sezonní důvody, ale to, že se ekonomika celkově obrací. Viděli jsme i dobré údaje o HDP, ve kterých jde nahoru řada sektorů a signály do budoucna od stavařů nám ukazují, že vyhlídky na nejbližší kvartály by měly být vzestupné,“ připomíná hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Zejména stavebnictví, které poslední roky trpělo útlumem, teď nabírá zakázky a stavbaři využili mírné zimy k pokračování prací. Tím přispěli k udržení zaměstnanosti.

Velký význam má i zpracovatelský průmysl. Podle hlavního analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je však důležitý poměrně nízký růst produktivity práce:

„Po mnoha letech, kdy podniky málo investovaly, a zároveň v nich existoval velký tlak na úspory nákladů, tak v této fázi růstu poptávky nejsou schopny uspokojit poptávku růstem produktivity a o to více musejí nabírat nové zaměstnance.“

Zahraniční obchod

Podle čerstvých údajů statistického úřadu skončil v lednu zahraniční obchod České republiky v přebytku 17 a čtvrt miliardy korun. Meziročně tak vzrostl téměř o 2 miliardy korun. Projevila se tak levnější ropa, kterou dovážíme. Ovšem například Německo ropu také dováží, ale jeho vývoz v lednu naopak o 2 procenta klesl.

Podle Michala Brožky se na výsledcích českého exportu se zpožděním podepisuje vliv slabší koruny:

„Koruna se projevuje z hlediska zahraničního obchodu se zpožděním. Působí pozitivně na exportní výkonnost české ekonomiky. Pokles cen ropy je spíše nečekanou událostí, která je dalším důvodem, proč očekávat lepší výkonnost české ekonomiky. Pro letošní rok počítáme se zrychlením růstu HDP na 2,4 procenta z loňských dvou procent.“

S příznivými výhledy české ekonomiky souhlasí i hlavní ekonom Deloitte David Marek. „Růst české ekonomiky se opírá nejen o růst exportu, ale zejména o zlepšení domácí poptávky. Firmy, domácnosti i vláda utrácejí více než v minulosti.“

Od začátku roku přibývá českých podniků, které očekávají růst zakázek. Podle různých průzkumů se dá říci, že přibližně polovina firem předpokládá minimálně stabilní ekonomickou situaci. A ubývá společností, které se na příští půlrok dívají s obavami. I to je významným signálem dalšího oživování hospodářství.

Míra nezaměstnanosti v ČR od února 2014 do února 2015 | Foto: ČTK

Míra nezaměstnanosti v ČR v únoru 2015 v okresech | Foto: ČTK

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme