Soud v Německu zakázal používat alternativní taxislužbu Uber

Německý soud dnes zakázal v celé zemi používání alternativní taxislužby Uber a aplikace pro chytré telefony UberPOP. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 250 tisíc eur, zhruba 6,8 milionu korun, informovala agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uber

Uber | Zdroj: Reuters

O zákaz užívání usilovalo sdružení německých taxislužeb Taxi Deutschland. To tvrdí, že služba představuje nekalou konkurenci pro běžné taxikáře, protože řidiči spolupracující s Uberem nemají koncesi pro provozování taxi, ani neplatí dražší povinné ručení, které je spojeno s provozováním osobní dopravy.

Německý soud již loni koncem srpna ve zrychleném řízení vydal předběžné opatření, jímž zakázal fungování Uberu v celém Německu, protože podle něj porušuje zákon o přepravě osob.

V září však své předběžné rozhodnutí stáhl po stížnosti právníků Uberu, kteří tvrdili, že není důvod pro zrychlené řízení a že se věc může rozhodnout ve standardním soudním sporu.

Předsedající soudce Joachim Nickel již při soudním slyšení uvedl, že Uber porušuje německé zákony o komerční osobní dopravě, protože jeho řidiči nemají správné licence a svoji činnost provozují bez povolení.

Evropská města s působností alternativní taxislužby Uber | Foto: Český rozhlas

Právníci Uberu tvrdí, že jejich služba se nemusí řídit předpisy pro provozovatele taxi, protože působí jako spojení mezi řidičem a klientem. Na to však druhý soudce z tříčlenné poroty, Uwe Eilers, řekl, že v tomto případě by měl nabízet služby zdarma.

Uber byl založen v San Francisku v roce 2009 a jeho tržní hodnota se po červnovém zvýšení kapitálu pohybuje kolem 18 miliard dolarů (463 miliard korun). Firma se označuje za službu, která zprostředkovává kontakt mezi řidiči a zákazníky, nikoli za přepravní službu.

Soud také nesouhlasí s podnikatelským modelem Uberu, který podle něj nemá dostatečné pojištění. „Z hlediska ústavního a evropského práva nelze tento podnikatelský model schválit,“ uvedli soudci.

Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj.

Přístup Uberu ale v řadě evropských měst narazil na regulaci trhu s dopravními službami. Soudní řízení ve Frankfurtu je jedním z více než desítky žalob podaných v posledních měsících na službu v mnoha evropských zemích. Soudy již zakázaly službu ve Francii či ve Španělsku.

Uber musí být v Česku označen jako taxi

České ministerstvo dopravy letos potvrdilo předchozí rozhodnutí pražského magistrátu, že řidič alternativní taxislužby Uber porušil zákon a udělilo mu pokutu 20 tisíc korun.

Ministerstvo rozhodlo, že aplikace Uber není v rozporu se zákonem o silniční dopravě, ale řidiči, kteří aplikaci užívají, musejí tyto zákony dodržovat a pro vozy Uberu platí podobně jako pro jiná vozidla taxi povinnost jezdit s viditelným označením taxi a úředně schváleným taxametrem. Jinak řidiči hrozí pokuta a zákaz činnosti na dva roky. Uber v Česku podniká od loňského léta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme