Školáci z Dubé na Českolipsku zachraňují žáby, které při jarním tahu riskují život na silnici

9. duben 2015

Přes silnice na Českolipsku teď migrují žáby do rybníků, kde přivedou na svět další generaci. Přecházení jim usnadňují žáci Ekoškoly v Dubé. Školáci za uplynulé roky zachránili před koly aut už tisíce obojživelníků.

„Takže si to zopakujeme. Na žáby nejdete poprvé, chodili jste i loni. Máme sebou žabobusy, to je jasné. Máme i pytlíčky na sbírání žab, protože na žábu nesaháme holou rukou,“ instruuje žáky před sbíráním žab, zástupkyně ředitelky dubské Ekoškoly Jana Mašková.

Zábrany u silnic vedou z konce Dubé směrem na Dřevčice. Je to zhruba kilometrová trasa po obou stranách silnice. První žábu děti našly v nádobě před zábranou hned po pár metrech. Vše funguje tak, že děti chodí podél zábran a prohlíží nádoby zapuštěné v zemi a prostor mezi nimi, jestli tam žádná není.

„Žabky mohou být před i za, i okolo zábran. Musí se zkontrolovat úplně všechno. Někdy se stane, že se dostanou přes zábrany a bohužel se těm ztrátám nezabrání. Jsou ale minimální.“

Čtěte také

„Děti obojživelníkům pomáhají od roku 2003, takže letos je to třináctý jarní tah,“ doplňuje Jana Mašková a vysvětluje, co to je ten několikrát zmiňovaný žabobus: „To jsou kyblíky, co mají děti v ruce. Je to jako autobus pro žáby, takže žabobus.“

Nejvíce žab zachránily děti v minulém roce. „To jsme pomohli 2 133 žábám za pět týdnů. To je průměrná doba jejich tahu. Stahují se ze Zahrádek. Tam přezimují a pak se každé jaro stahují a tohle je místo, kde jich je nejvíc, proto tu stojí zábrany.“

Ropuchy putují do Mrazáku. Tak se jmenuje rybník, kam děti žáby přemístí. Za dvanáct let, co Ekoškola v Dubé pomáhá žábám přes silnici, jich už zachránili přes 8.700. Žáci budou žábám takto pomáhat ještě dva týdny.

Spustit audio