Česko bude pálit čarodějnice. Hořící ohně jsou vidět i z vesmíru

Oslavy pálení čarodějnic, během kterých lidé velké ohně zapalují po celém Česku, je možné pozorovat z vesmíru. Zachytit je umí třeba snímky družice NOAA.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pálení čarodějnic je dobře patrné třeba na snímcích družice NOAA 17

Pálení čarodějnic je dobře patrné třeba na snímcích družice NOAA 17 | Foto: CHMÚ, NOAA

Planoucí vatry jsou viditelné na snímcích, které monitorují noční mikrofyzikální kompozit. Na zem je pravidelně posílá vesmírná družice NOAA. Nejedná se přitom o skutečný rozměr hořících ohňů, ale o exponovaný pixel (rozlišení cca 1,1x1,1km).

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní večer bude patřit oslavám příchodu jara a pálení čarodějnic. Bližší informace přináší redaktor ČRo Vojtěch Koval

Velké množství zapálených ohňů má i jiné překvapivé následky. Například odborný časopis Vesmír přišel se zjištěním, že při tradičním pálení čarodějnic významně stoupá koncentrace aerosolových částic ve vzduchu. Hodnoty se dokonce zvyšují kolem desáté večer natolik, že překonají znečištění ovzduší v době ranní a odpolední dopravní špičky.

Ačkoli má podle meteorologické předpovědi dnes večer pršet, záchranáři upozorňují, aby lidé při oslavách příchodu jara nepodceňovali bezpečnost. Doporučují rozmyslet si umístění ohniště a dodržovat základní pravidla, například nedělat táborák ve vysoké suché trávě a podobně.

Ohlášení pálení čarodějnic
Na akce s větším ohněm je třeba dopředu upozornit Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru. HZS kraje má pravomoc nařídit přijetí dalších podmínek pro bezpečnost spalování, či spalování zcela zakázat. Při nesplnění povinnosti pálení oznámit a přijmout opaření proti vzniku a šíření požáru může být udělena pokuta až do výše 500 000 Kč.

Podle hasičů je na místě obezřetnost zejména na Moravě, kam dorazí deště v pozdějších hodinách. Upozorňují také, aby lidé nezapomínali nahlásit velké akce dopředu. Využít mohou internetové stránky, na kterých lze oznámit pálení trávy a ohňostroje pomocí GPS souřadnic, nebo hasiče kontaktovat telefonicky.

Svátek pálení čarodějnic, který tradičně připadá na Svatojakubskou noc, vychází z pohanských lidových tradic. Dříve lidé věřili, že na tuto noc se slétají čarodějnice na svůj sabat. Očistná moc hořícího ohně je měla proti kouzlům chránit. Později se z tohoto zvyku staly oslavy návratu jara po zimním období, plodnosti a úrody.

Loňské pálení čarodějnic bylo relativně klidné, hasiči vyjížděli jen asi k padesáti případům, třeba v roce 2012 to ale byl trojnásobek.

Vojtěch Koval, Lenka Krejcarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme