Rodiče by se měli inspirovat u zvířat a dávat dětem taky tolik lásky, říká Marie Vodičková

1. květen 2015

První máj je lásky čas. Lásku k dětem, a obzvlášť k těm opuštěným, projevuje celý život Marie Vodičková. Aby jim nabídla místo ústavní výchovy na přechodnou dobu tu lepší a rodinnou, založila projekt Klokánek.

Heslem Marie Vodičkové je, že rodičovská láska je to nejdůležitější na světě. Na druhou stranu dělají dnešní rodiče spoustu chyb.

„Mnozí mají na děti velké nároky: na školní prospěch, na to aby byly vzorné nebo úspěšné v nějakém sportu. Rozvíjí se v nich tak dravost a některé končí sebevraždou.“

Rodiče by měli mít rádi děti takové, jaké jsou. „Aby jim nevyčítali, že se jim nevede. Když sleduju, jak se zvířata starají o svá mláďata, tak bych dětem přála, aby se jejich rodiče v tom inspirovali. Přála bych si, aby děti měli taky tolik lásky a ohleduplnosti.“

Zvíře s kapsou pro spoustu dětí

Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, který existuje od roku 2000. Jeho cílem je poskytnout dětem místo ústavní výchovy rodinnou péči do doby, kdy se můžou vrátit zpět do své vlastní rodiny, nebo je pro ně nalezena trvalá náhradní rodinná péče. V současné době je po celé republice 29 zařízení, včetně tří rodinných Klokánků.

Čtěte také

„Chtěli jsme, aby tady byla alternativa ústavní výchovy, kdy se v samostatných bytech starají o děti dvě tety, které se střídají po týdnu. Jsme jediné zařízení, které přijímá děti od narození až do 18 let. Děti vidí obyčejný rodinný život a to je pro ně významné.“

Ne všechny adeptky to zvládnou

Být tetou v Klokánku není ani tak povolání, jako spíš poslání. „Vybírají se v konkurzech a ty, které nám připadají vhodné a mají zkušenosti, tak ještě musí projít psychologickým vyšetřením. Pak si to týden vyzkouší v praxi a mnoho se jich rozhodne, že na to nemají.“

Budova zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni

K tetám, které se u nich nestřídají každou hodinu, se děti obvykle citově přimknou. „Vracejí se k nám. Nedávno se vrátili dva sourozenci. Jsou teď dospělí a oba jsou spokojení a úspěšní lidé.“ Kromě vztahů s tetami rozvíjejí děti v Klokánku i vztahy mezi sebou. Jsou obvykle lepší a pevnější než ty, které navážou ve velkých zařízeních.

Finance brzdou

Podle Marie Vodičkové je ale teď situace Klokánku nejhorší. „Vyčítají nám, že špatně hospodaříme a dostali jsme se do dluhů.“ To, že se celou dobu zařízení rozvíjela díky veřejnosti, prý nikdo nebere v potaz. „Za podporu lidem moc děkuju a doufám, že se z té situace dostaneme.“ Vybaveno bylo víc než 25 objektů, z toho 5 azylových domů. „Myslím, že s dary veřejnosti jsme zacházeli dobře.“

Kdo se může stát pěstounem? Kolik dětí si adoptovala Marie Vodičková? Jaké s nimi má vztahy? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Stáňa Lekešová
Spustit audio