Deblkajakáři Havel a Štěrba vybojovali na domácím ME bronzové medaile

Česká republika má první medaili z domácího ME rychlostních kanoistů. Deblkajak ve složení Daniel Havel, Jan Štěrba o několik centimetrů získal bronz. Na smolném čtvrtém místě se umístil kanoista Martin Fuksa i deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

Daniel Havel a Jan Štěrba vybojovali na ME v Račicích bronz

Daniel Havel a Jan Štěrba vybojovali na ME v Račicích bronz | Zdroj: ČTK

Daniel Havel s Janem Štěrbou začali kilometrový závod pomaleji, po polovině kilometrové trati se ale postupně začali posouvat dopředu. V posledních metrech se dva z členů úspěšného čtyřkajaku posunuli před dánskou dvojici René Poulsen, Nils Boe a vybojovali první českou medaili na domácím ME v Račicích.

Na vítězné Němce Rendshmidta a Grosse ztratili čeští závodníci téměř sekundu, na čtvrté místo měli naopak náskok pouze 36 tisícin a několik centimetrů.

Závod 1000 metrů ovládl s velkým náskokem německý obhájce trofeje a olympijský vítěz Seabastian Brendel z Německa. O další dvě medaile bojovali další 3 kanoisté: Čech Martin Fuksa Polák Kaczor, Ukrajinec Alťuchov.

Těsně po dojezdu se zdálo, že český reprezentant získá stříbrnou medaili, o domácí úspěch ho připravily oficiální výsledky podle cílové fotografie. Druhý skončil Kaczor a třetí Alťuchov. Fuksovi skvělý finiš nestačil a za bronzem zaostal o 168 tisícin sekundy.

Havel se Štěrbou jezdí na více tratích, prioritou ale je olympiáda na čtyřkajaku

Martin Fuksa | Foto: ČTK

Na smolném čtvrtém místě skončili také deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Česká posádka se na většině trati pohybovala na druhém místě za nakonec vítěznými Ukrajinci, v posledním metrech se před ně ale dostaly posádky Ruska a Německa.

Ve finále se představila také Kajakářka Anna Kožíšková, která ve svém finále skončila na pátém místě. Také v tomto finále slaví zlatou medaili Německo, zvítězila Franziska Weberová.

Pořadatelská země měla zastoupení také ve finále deblkajakářek. Pro Lenku Hrochovou a Lucii Krpatovou byl úspěchem už postup mezi nejlepší devítku. Ve finále nakonec skončily poslední s velkým odstupem na vítězné Italky Noleovou a Fantiniovou.

Dopolední finálový program zakončilo klání čtyřkanoí. Češi Tomáš Janda, Dan Drahokoupil, Vojtěch Ruso a Radek Miškovský skončili z šesti posádek na čtvrtém místě.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Račicích:
Finále:
1000 m:
Muži:
K1: 1. Hoff (Něm.) 3:33,416, 2. Poulsen (Dán.) 3:35,080, 3. Pimenta (Portug.) 3:35,616.
K2: 1. Rendschmidt, Gross (Něm.) 3:19,056, 2. Bělko, Petrušenko (Běl.) 3:19,884, 3. Havel, Štěrba (ČR) 3:19,976.
C1: 1. Brendel (Něm.) 3:55,296, 2. Kaczor (Pol.) 3:56,376, 3. Alťuchov (Ukr.) 3:56,460, 4. Fuksa (ČR) 3:56,628.
C2: 1. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 3:36,572, 2. Korovaškov, Pěrvuchin (Rus.) 3:38,552, 3. Oeltze, Verch (Něm.) 3:38,632, 4. Radoň, Dvořák (ČR) 3:39,184.
C4: 1. Rusko (Šamšurin, Išmuchamedov, Melantěv, Čebotar) 3:23,460, 2. Rumunsko 3:24,792, 3. Ukrajina 3:25,412, 4. ČR (Janda, Drahokoupil, Ruso, Miškovský) 3:26,460.
Ženy:
K1: 1. Weberová (Něm.) 4:02,777, 2. Florentinaová (Rum.) 4:03,601, 3. Burgová (It.) 4:05,645, ...5. Kožíšková (ČR) 4:07,625.
K2: 1. Petronelaová, Meroniacová (Rum.) 3:42,220, 2. Najaová, Mikolajczyková (Pol.) 3:42,740, 3. Starovičová, Ružičičová (Chorv.) 3:43,340, ...9. Hrochová, Krpatová (ČR) 4:03,976.

500 m:
Ženy:
K4: 1. Bělorusko (Machněvová, Grišinová, Chudzenková, Litvinčuková) 1:35,584, 2. Ukrajina 1:37,180, 3. Rusko 1:37,804.
C2: 1. Kastjučenková, Bobrová (Běl.) 2:01,528, 2. Lakatosová, Takácsová (Maď.) 2:03,412, 3. Andrejevová, Nikiforovová (Rus.) 2:07,252.