Připadám si jako voják v první linii v ostré palbě. Střílejí do mně, říká Jiří Ovčáček

6. květen 2015

Tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana se stal oblíbeným terčem komentátorů, ale i karikaturistů a autorů vtipů. On sám sebe pasoval do role amatérského historického badatele, který hodiny věnuje pátrání po článku, o němž jen prezident Miloš Zeman tvrdí, že existuje.

Jak se za poslední roky změnila role tiskového mluvčího hlavy státu? „Připadám si jako voják v první linii v ostré palbě. Je po mně stříleno,“ uvedl v pořadu Pro a proti tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Novou kauzu jmenování nových rektorů nechtěl mluvčí prezidenta vyhrotit a reakci protistrany považuje za zbytečně prudkou. „Docent Jiří Fajt si mohl odpustit výroky o východní despocii. Jmenování profesorů je ústavní akt a má vyšší váhu. Záležitost nelze srovnávat s exšéfem poradců Šloufem.“

Bývalý mluvčí exprezidenta Václava Klause Tomáš Klvaňa vnímá tento problém jako zástupný. „V naší vládě máme Andreje Babiše, několikrát uvedeného ve svazcích StB jako spolupracovníka. Byl to normalizační komunista, který pracoval v zahraničních službách. To prezidentu Zemanovi nevadí? Prezident jmenoval Babiše do funkce a profesor, který má podobnou minulost, nemá být jmenován za profesora?“


Tomáš Klvaňa: Prezident Zeman by měl kauzu Ferdinanda Peroutky ukončit. Spletl se, to se stává. Je to hloupé, když se splete v projevu, který má být stěžejní na mezinárodní konferenci. Dotkl se člověka, který šel do koncentráku za to, co psal a potom bojoval proti komunistické diktatuře. Který si zaslouží naši úctu. Miloš Zeman by se měl omluvit.

Kauza tří rektorů má být zastíracím manévrem. „Má to odvést pozornost od návštěvy Miloše Zemana v Moskvě. Putin využije 70. výročí ke svým propagandistickým účelům a legitimizování se na mezinárodní scéně. V tom mu Miloš Zeman pomáhá.“

Podle Jiřího Ovčáčka chce prezident v Moskvě jednat o ekonomických otázkách. V případě Andreje Babiše dal prezident přednost vzniku stabilní vlády.

Miloš Zeman se snaží vycházet médiím vstříc. Dokládá to zvýšený počet rozhovorů, které poskytuje. „Určité hrany vůči novinářům se podařilo obrousit.“


Jiří Ovčáček: Ferdinand Peroutka si bezesporu zaslouží naši úctu. Cílem není Peroutku pohanit, ale našel jsem články z období Protektorátu, které nejsou výkladní skříní publicistické činnosti Ferdinanda Peroutky. I velké osobnosti můžou krátkodobě selhat tváří v tvář diktaturám.

Tomáš Klvaňa upozornil, že Miloš Zeman je pouze vstřícný k tomu, aby byl v médiích. „O to má zájem každý politik. Jeho hrubé urážky na adresu novinářů a nadávky, to nepatří k politické výbavě demokratického politika. To se dělá v podivných despociích od nás na východ.“

Za důležité považuje kolokvium o významu Ferdinanda Peroutky v dějinách české žurnalistiky a demokracie. „Ať k tomu prezident pozve odborníky na Pražský hrad a udělá to. Teď hledá Jiří Ovčáček zdroje k projevu, který byl přednesen před několika měsíci? Neuvěřitelné, zdroj měl být na stole v době, kdy si prezident projev připravoval. Toto je neschopnost přiznat chybu.“

Jiří Ovčáček, Renata Kalenská, Tomáš Klvaňa
autoři: Renata Kalenská , sch
Spustit audio