Plastová taška se vyrobí za 2 vteřiny, používá se 20 minut a rozkládá se 400 let

18. květen 2015

Je správné, abychom v Evropě omezili používání plastových nákupních tašek a snížili odpad, který lidé vyprodukují? Europoslanci odhlasovali a zároveň se dohodli s členskými státy Evropské unie na tom, že plastový odpad je příliš velkou zátěží pro životní prostředí.

Země Unie by měly používání lehkých plastových tašek omezit. Každý člověk jich za rok v průměru spotřebuje dvě stovky. Česko si nejspíš zvolí možnost, že používání tašek zpoplatní.

Podle majitele jihlavské prodejny s farmářskými a regionálními produkty z Vysočiny Víta Obrdlíka je regulace sáčků naprosto zbytečná. „Myslím, že je to o tom, aby člověk přemýšlel, jestli potřebuje sáček, nebo ne. My máme alternativu papírový pytlík nebo papírová taška.“

I v případě regulace by za poplatek sáčky nabízeli. „Zboží na váhu si do něčeho musíte dát. My to nabízíme v ceně nákupu. Spotřeba papírových pytlíků je menší než igelitových. To je pravda.“

Potravinářské odvětví se postavilo na igelitových sáčcích

Někteří zákazníci regulaci mikrotenových sáčků a tašek schvalují. Například pan Jaroslav. „Souhlasím. Aby bylo co nejmíň plastu. Hlavně kvůli nepořádku. Vzal bych si svou tašku, máme jich doma dost.“

Žďárský řezník Vít Homolka zákazníkům salámy a maso do mikrotenových tašek dává. Jsou zdarma. Ale souhlasí s tím, že problém mikrotenových sáčků a tašek by se měl řešit. „Igelitové sáčky zatěžují životní prostředí, není to nejsprávnější, ale je to nejjednodušší a nejrychlejší. A my jedeme na rychlost a jednoduchost. Celé potravinářské odvětví se postavilo na igelitových sáčcích.“

Mikroten

Jiří Ťupa je ředitel distributorské firmy, která se zaměřuje na obalové materiály, i na mikrotenové tašky a sáčky. Možnosti regulace obalových materiálů sleduje. Když nebudeme chtít zavřít firmu a dál pracovat, tak nám nic jiného nezůstane, než abychom se poohlídli jinde a prodávali jiné materiály.“

Zároveň Jiří Ťupa počítá s tím, že se jak výrobci, tak i uživatelé budou muset zaměřit na jiné obalové materiály. „Budoucnost vidím v materiálu, který půjde dobře recyklovat, sklo a papír je recyklovatelnější.“

Mikročástice plastů v mořských živočiších

Ve většině supermarketů mikrotenové tašky zpoplatnili. Přesto je lidé kupují. Ve žďárském obchodním domě nakupuje paní Naďa. Regulace mikrotenových tašek v obchodech by jí prý nevadila. „Jednu tašku mám na 14 dní. Utrhne se a koupím si jinou.“

Zpoplatnění se nebude týkat nejtenčích sáčků, tedy těch, které používáme například na maso a pečivo. Podle europoslance Pavla Poce odpad ze sáčků nemá velký objem, ale o to horší ekologické důsledky. „Taška se vyrobí za 2 vteřiny, používá se 20 minut a 400 let se rozkládá.“

Europoslanci Evženu Tošenovskému vadí složitá administrativa v celé věci. „U nás dobře zafungoval sběr umělých hmot. Rozdělení do různých odpadů. Lidé na to reagují a já víc věřím tomu, přesvědčit lidi, aby se nějak chovali, než že jim to budeme policejně nakazovat.“

Kamenolom se postupem času proměnil v černou skládku

Pavel Poc zdůrazňuje, že regulace vycházela ze studie dopadů. „V podmínkách jednotného trhu bude efektivnější vytvořit společné závazné cíle. Členským státům se ponechá možnost svobodně si zvolit cestu k jejich dosažení. Česko s tím nemá žádné problémy. Není to uzurpování si centrální moci, je to shoda členských států EU.“

Dopad plastových sáčků na životní prostředí je větší než mnozí z nás tuší, nejde jen o poletování tašek na skládkách. Při zkoumání tkáně mořských živočichů, kteří se dostávají i na náš stůl, se zjistilo, že z plastu se do organismů dostávají mikročástice. Ty mohou způsobovat rakovinu.

„Čína už dávno zavedla zákaz plastových tašek. Řeší to i Indie, Austrálie, svět už ví, že je to problém. Že ten problém je závažný, na tom se shodl v tuhle chvíli celý svět.“

autoři: oho , Andrea Kratochvílová , sch
Spustit audio