Vláda i opozice odmítají povinné kvóty pro uprchlíky, odpovědnosti se ale nevzdávají

Povinné kvóty a přerozdělování uprchlíků nejsou podle českých politiků řešením migrační krize. Evropská komise dnes navrhla, aby v příštích dvou letech přijaly státy unie od Itálie a Řecka 40 tisíc žadatelů o azyl. Na Česko by připadlo 1328 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imigranti u řeckých břehů

Imigranti u řeckých břehů | Zdroj: Reuters

Česko s kvótami nadále nesouhlasí a bude se v rámci Evropské unie snažit, aby neprošly. Proti kvótám je většina českých politiků.

Premiér Sobotka dnes podotkl, že se Česko nechce vzdávat odpovědnosti a je solidární zemí.

K ochraně života uprchlíků je prý česká vláda připravena vynaložit veškeré úsilí. Zintenzivní podle premiéra pomoc uprchlíkům ve třetích zemích.

Lubomír Zaorálek (ČSSD), ministr zahraničí
„Není to dodržení závěru poslední evropské rady, kde bylo řečeno, že systém má být dobrovolný. My máme odpovědnost za ty, o kterých rozhodujeme, že jim dáváme politický azyl. Když je to naše odpovědnost, tak v tom musíme být sami, kdo rozhodujeme, koho si pozveme. Tady se naopak připravuje mechanismu, který by znamenal jakýsi automatický roztřiďovací způsob, kde by nám příslušela určitá kvóta.“

Pavel Bělobrádek, vicepremiér a předseda KDU-ČSL
„Tito uprchlíci k nám nechtějí. Jejich cílovou zemí je Německo. Jak je tu v Schengenu udržíme? To jim dáme okovy? Pořád je ale vnější pomoc uprchlíkům namístě, než je přijímat tady. Samozřejmě se nezříkáme ani toho, že je budeme přijímat. Musí to ale být u lidí, kteří u nás chtějí být. Kde budeme cílovou stanicí a kde se budou chtít přizpůsobit našemu pojetí lidských práv.“

Miroslav Kalousek, předseda poslanců opoziční TOP 09
„Já administrativní přidělování kvót pokládám za maximálně nešťastné. Dojde k situaci, že bude tisíc lidí přinuceno, aby hledalo azyl v zemi, kterou nemají jako konečnou adresu. Logicky se budou ve společném schengenském prostoru snažit dostat se do své vysněné destinace. To prostě nemůže fungovat.“

Evropská komise chce, aby Česko přijalo přes 1850 uprchlíků

Číst článek

Andrej Babiš, ministr financí a předseda hnutí ANO
„Kvóta, kterou jsme dostali, není problém. Neřeší to ale problém imigrační politiky. Také se mi nelíbí, že nám Evropská unie zase něco přikazuje – nějaké kvóty. V tomto směru jsme samostatný stát, který by si měl svoji imigrační politiku určovat samostatně.“

Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD
„Pokud mohu mluvit za poslanecký klub, tak se ztotožňujeme se stanoviskem vlády. Odmítáme, aby tímto způsobem byli uprchlíci přidělováni. Jsme přesvědčeni, že je to věcí každé vlády každého státu, jakým způsobem bude postupovat.“

Pavel Kováčik, předseda poslanců opoziční KSČM
„Jakékoli nařizování nějakých povinných kvót je naprosto kontraproduktivní. Byl bych rád, aby politiku přijímání azylantů si ponechala Česká republika sama sobě. Aby když rozhodne Česko, tak ať přijímáme. Pokud to ale republika nerozhodne sama, tak bych na celoevropskou politiku nerad naskakoval.“

Uprchlíci, které mají přijmout jednotlivé země EU | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme