Poruchami funkce štítné žlázy trpí mnohem více ženy

10. červen 2015
Dobré odpoledne

Procento výskytu poruch štítné žlázy se v poslední době v populaci zvyšuje. Endokrinoložka Kateřina Venhodová z praxe potvrzuje, že to bývá mnohem více u žen: „Velmi často, asi 6x více jsou některou z poruch postiženy ženy. Při přenosu těchto nemocí hraje roli i genetika, genetická informace, kterou si nesete, ale jsou to i další faktory, jako je stres, u žen pak těhotenství, porody a menopauza.“

Poruchami funkce štítné žlázy obecně rozumíme její zvýšenou nebo sníženou funkci, vyskytuje se i zvětšená štítná žláza při normální funkci. Stává se velmi běžně, že se porucha objeví až v dospělosti a my nemusíme příznaky rozeznat hned. Kateřina Venhodová radí: „Je třeba hlídat celý soubor příznaků, ne jen jeden. Pokud nás trápí nevysvětlitelná únava, spavost, padání vlasů, přibírání na váze a tlak na krku, pak může jít o sníženou funkci. Když jste naopak unavení, ale nemůžete spát, stoupá vám srdeční frekvence, objevuje se také padání vlasů a tlak na krku, může to být zvýšená funkce štítné žlázy. V případě, že se tyto příznaky objeví současně, je potřeba navštívit praktického lékaře a požadovat vyšetření. Zda jde o štítnou žlázu, lze zjistit z jednoho krevního odběru.“

Při hyperfunkci štítné žlázy je ohroženo srdce

Zvýšená produkce hormonů stimuluje kardiovaskulární systém, to znamená, že se člověku zrychluje srdeční tep. „Pokud to trvá dlouho, může to být pro srdce nebezpečné, může totiž i selhat,“ varuje Kateřina Venhodová. Příznačná je i nervozita pacientů. Nemocní také přicházejí s tím, že nevysvětlitelně hubnou, to je většinou vyplaší, takže skončí u lékaře. „Hubnete z nadbytku činnosti štítné žlázy, takže jste unavení a roztřesení, zažíváte vnitřní napětí, a žádné uspokojení ze ztráty kil. Tady je to při léčbě asi jediný případ, kdy lékař pacienta chválí, že přibral, protože to znamená, že funkce se vrací do normálu,“ usmívá se endokrinoložka.

Kateřina Venhodová

Při lehce snížené činnosti štítné žlázy pacientům vypadávají vlasy, jsou unavení, někdy se objevují otoky očí, suchá kůže, suché vlasy a nekvalitní nehty. Únava se projevuje u obou poruch. „Pokud se projeví problém s očima, jde vždy o dlouhodobé a svízelné léčení, je to těžká komplikace, která pacienty mnohdy invalidizuje,“ připomíná Kateřina Venhodová.

Léčba je často doživotní

Snížená funkce se napraví tím, že se do těla dodají hormony, které žláza nevyrábí, jak vysvětluje endokrinoložka: „Tady umíme velmi dobře stav upravit a stabilizovat. O dávce léku rozhoduje endokrinolog. U zvýšené funkce je to problematičtější, žlázu umíme zablokovat, ale někdy se musí léčba opakovat, když se štítná žláza i po léčbě vrátí do své zvýšené funkce. Někteří pacienti mají léčbu doživotní, zejména po operacích štítné žlázy, jindy je léčba individuální. Rozhoduje se podle pravidelných krevních testů a ultrazvukového vyšetření.“

Chat s Kateřinou Venhodovou

autor: dak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.