Máte Touhu být úžasná? Nová kniha Magdalény Frouzové je o věčných čekatelkách na něco lepšího

18. červen 2015

Knížka Touha být úžasná je o novodobých Popelkách. O čekatelkách na něco lepšího. A o jejich touhách, které je nenápadně ruinují. Touha být úžasná, touha po ženskosti, touha po prestižním partnerovi a touha po rodině z reklamy.

„Kult Popelky vyznáváme všechny. Ať si to uvědomujeme nebo ne,“ říká autorka. „Po celá staletí to totiž nebyl jenom kult, ale ekonomická moudrost. Jedinou šanci, jak se dostat k penězům, kterou žena měla, bylo se bohatě vdát.“

Popelky končí na úřadech práce

Jenomže doba se změnila. Manželství a vztahy trvají mnohem kratší dobu. „V průměru 13 let. Víc než 50 % se rozvádí.“ Navíc žijeme dvakrát déle. „V momentě, kdy se nám začnou ty vztahy rozpadat, tak před sebou máme ještě tolik let života, kolik dřív trval průměrný celý život.“

Je tak chyba nechat všechna vejce v jednom košíčku. Vsadit jen na to vypadat dobře „a v 50 skončit na úřadech práce. Anebo na místech, ze kterých nejčastěji propouštějí.“

Čtěte také

Namísto studie chování

Autorka se hodně zabývala trhem zaměstnanosti. Všimla si, že ženy samy kolikrát studují obory, ve kterých pak nenajdou uplatnění. A peníze pak už nevydělají vůbec.


My ty chyby děláme proto, že pořád čekáme na toho prince. On třeba přijde, ale zajistí nás jen na pár let.

„Bojíme se jít do vysokých pozic, že nás pomluví jako semetriku. A pak se divíme, že nemáme ve vesnicích zastávku, protože nejsme v orgánech, kde se o tom rozhoduje.“ Chtěla prý psát o tom, ale uvědomila se, že odbornou knížku by nikdo nečetl.

Magdalena Frouzová je sama dokladem touhy vymanit se z těchto zaběhnutých stereotypů. V 18 odešla do Hamburku. Pak vystudovala politologii a sinologii. Mluví německy, anglicky, francouzsky, persky. Po pár skleničkách prý i plynule rusky. Čínštinu už skoro zapomněla.

Nečekat a jednat

Posledních 10 let pracuje v Evropské komisi v Brusel. Šest let žila s Íráncem. Zná tak mentalitu islámské komunity v západní Evropě a čerpá z toho i ve svých dalších knížkách Závoj a džíny nebo Mříže v ráji. Jsou to příběhy Evropanek, které žijí v islámském světě a příběhy muslimek, které žijí v Evropě.

Logo

Když ale v 18 odcházela do Hamburku, německy moc neuměla. „Musela jsem si najít práci jako servírka, abych si mohla školu zaplatit. Objednávkám jsem nerozuměla a ve skříňkách hledala koktejly, které se měly namíchat.“

Špidlu oslovila sama

V Bruselu začínala u eurokomisaře Vladimíra Špidly, pak u předsedy Evropské komise Barrosa. Dnes je na generálním ředitelství Evropské komise jako spolupracovnice vrcholných evropských politiků.

„Poslala jsem tam životopis, půl roku trvalo, než se mi někdo ozval. K tomu, že mě přijali, přispělo, že jsem se věnovala tématu žen a uměla jazyky.“

Jít, nebo zůstat?

„Brusel je místo, které je plné lidí, kteří si myslí, jestli by se neměli vrátit domů. A naprostá většina tam zůstane celý život. Já přemýšlím, do které kategorie spadnu.“

V Bruselu žije Magdaléna Frouzová se dvěma dětmi. Manžel je Němec, který pracuje v Německu. S rodinou tak tráví třetinu roku a doma se mluví třemi jazyky.

Jak se dívá na politiku a na politiky? Co dnes dělá v Bruselu? Jaké má touhy? Více uslyšíte v iRadiu.

autor: zk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.