Vladimíra Dvořáková: Za 10 let máme už 11 ministra školství. S takto bezkoncepčním školstvím děláme pořád ještě zázraky

23. červen 2015

Zatím je jedinou politikou v českém školství: „Kdo si koho dosadí do pozic, kde si ohlídá, odkud a kam tečou peníze.“ Z dlouhodobých záměrů vysokých škol tak už není jen science fiction, ale jen fiction.

Navyšování platů ve školství. Kariérní řád. Dostatek míst ve školkách. Navýšení rozpočtu resortu a žádná povinná maturita z matematiky. To jsou priority nové ministryně školství Kateřiny Valachové.

„S maturitou si nejsem jistá,“ říká předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková. „A o kariérním řádu se mluví dlouho. Je jen třeba, aby se to dotáhlo.“ I přesto ale přijímá novou ministryni s radostí. Věří, že jako člověk z legislativy konečně dotáhne novelu vysokoškolského zákona a udělá stabilní rámec českému školství.

Potřebujeme stabilitu

„Bez peněz to určitě nejde. Ale nad tím budou brečet všichni. Nám chybí dlouhodobá koncepce. S každým ministrem se mění priority a přístupy k tomu, jak některé úkoly řešit. Za 10 let máme už 11 ministra školství,“ připomíná Dvořáková. „S takto podfinancovaným a bezkoncepčním školstvím děláme pořád ještě zázraky.“

Nejvíc tak podle ní potřebujeme už nějakou jistotu a stabilitu. „I při všech těch reformách učitelé říkali: Prosím vás, dejte nám pět let, ať to vyzkoušíme, zhodnotíme, řekneme, kde je problém, a pak jdeme dál. Ale těch pět let nikdy neměli a neustále dostávají nové podněty.“


Absurdní hodnocení vědy
Napsat učebnici se nezapočítává do vědecké práce. Ale co jiného mají produkovat na pedagogických fakultách?


Pokud vysoká škola nemá výzkum, tak to není vysoká škola, ale vzdělávací agentura

Ne novému ministerstvu

Dvořáková si nemyslí, že by alespoň část problémů vyřešil vznik nového ministerstva pro vědu a vysoké školy. Stále je to o tom samém. Chybí nám jasná koncepce s dlouhodobou vizí.

„Tady se dělají dlouhodobé záměry na vysokých školách, ale nikdo neví, jaký ten stát bude mít politiku. Nikdo neví, jestli to není science-fiction anebo jestli tam z toho science ještě vůbec něco zbyde.“

Kateřina Valachová, ministryně školství

Politoložka varuje nad prohlubování současného stavu, kdy stát spolufinancuje firmy, aby spolupracovaly s vysokými školami. „Ale většinou to bývá tak, že jsou spolufinancovány vysoké školy a ty firmy dávají samy něco do toho výzkumu. Není to dobře nastavené, není to dobře propojené a není jasné, jak se hodnotí věda.“

Měly by se prezidentovi omezit pravomoci? Zrovna třeba kvůli jmenování profesorů? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: zis , Vladimíra Dvořáková , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.