Kvóty učiní z žen druhořadé političky, varuje odbornice Kohoutová

26. červen 2015

Legislativní rada vlády schválila návrh zákona o zavedení kvót pro zastoupení mužů a žen v politice. Podle návrhu, za kterým stojí především sociálnědemokratičtí ministři Milan Chovanec a jiří Dienstbier, by mělo být na kandidátních listinách do Poslanecké sněmovny a krajských zastupitelstvech na 40 % žen.

Má návrh šanci na schválení? Najde se vůbec tolik žen, které by o povolání političky stály?

„Rozumné kvóty pro minimální počet žen v řídících a politických funkcí by zavedeny být měly,“ řekla v pořadu Pro a proti senátorka za ČSSD Eva Syková.

Bez nich nebude možné se zbavit ve společnosti přetrvávajících stereotypů, které omezují společenskou realizaci žen, soudí politička.

Nejde o nic nového, tvrdí Syková. „Sama Evropská unie dlouhodobě kvóty podporuje. Velmi dobře to funguje ve skandinávských zemích, jde jen o to přesvědčit společnost, že kvóty nejsou nic negativního.“

„Ženy jsou nejen v naší společnosti klíčovým faktorem úspěchu řízení společnosti a byznysu. To, že se situace českých žen nijak nezlepšuje, a jsou fakticky diskriminovány v oblasti ekonomické a politické, vede k tomu, že je potřeba udělat nějaký krok, který to zvrátí,“ věří v účinnost kvót senátorka.


Syková: „Podle výsledku Global Gender Gap Reportu jsme se od roku 2006 propadli z 53. na 96. místo, a dostali jsme se do společnosti Azérbajdžánu, Kypru, Indonésie nebo Ugandy. To jsou krásné země, ale nemohou být naším vzorem pokud jde o rovnoprávnost mužů a žen… České ženy se těší velmi dobrému přístupu ke vzdělání, ale jejich příjmy, možnosti kariérního růstu a vliv na rozhodování jsou rozhodně menší, než je tomu u mužů.“

Bývalá poslankyně a expertka ODS pro sociální oblast Lenka Kohoutová kvóty odmítá. „Kvóty na nic být nemají, a už vůbec ne na ženy nebo na muže.“


Kohoutová: „Máme rovná práva žen, máme jednu Ústavu, jedny zákony, které jsou naopak ochranitelské vůči ženám a matkám. Musíme ale napnout všechny síly, aby se ženy mohly uplatnit nejen v rodinném ale i v zaměstnaneckém životě, že budeme dělat různé daňové úlevy, anebo zavádět částečné úvazky. To mi přijde jako mnohem důležitější, než zavádění nějakých kvót a srovnávání se s Ugandou.“

Podle ní kvóty budou nakonec ženy pouze vyčleňovat. „Každý nás bude mít za ty, které se někam dostaly jen proto, že na nás byla takzvaně vypsána kvóta. Nikdo se na nás nebude koukat jako na ženy, které jsou vzdělány a něčeho dosáhly.“

„Stanou se z nás druhořadé političky, a toho se obávám,“ kritizovala systém kvót odbornice.

Kohoutová se podle vlastních slov nikdy necítila být odstrčena nebo perzekvována jen proto, že je ženou v politice. „Domnívám se, že je to o dlouhodobé výchově, a o slaďování rodinného a profesionálního života."

„Každý ví, že politika je tvrdý rank, že není o milosrdnosti. Žena, která nemá vyjednávací schopnosti a tvrdé lokty, se v politice nikdy neuplatní,“ popsala jeden ze základů politické kultury Lenka Kohoutová.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio