Desítky lidí si v Praze připomněly Miladu Horákovou, popravenou komunisty v 50. letech

Desítky pamětníků, politiků a členů Konfederace politických vězňů dnes v Praze uctily památku Milady Horákové. Politička se stala obětí vykonstruovaného procesu a v sobotu uplyne 65 od její popravy komunistickým režimem. Asi hodinové pietní setkání se uskutečnilo u symbolického hrobu na Vyšehradském hřbitově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desítky pamětníků, politiků a členů Konfederace politických vězňů v Praze uctily památku Milady Horákové

Desítky pamětníků, politiků a členů Konfederace politických vězňů v Praze uctily památku Milady Horákové | Foto: Jan Charvát

Pietní akce se sice každoročně koná na stejném místě, ale na Vyšehradském hřbitově není Milada Horáková pohřbená. Její ostatky se nikdy nenašly.

Jisté ale je, že byla jedinou ženou popravenou během politických procesů v Československu, a zemřela bolestivou smrtí, připomněla poslankyně za ODS Miroslava Němcová:

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé si v Praze připomněli Miladu Horákovou, popravenou komunisty v procesu v 50. letech. Pietnímu aktu přihlížel Jan Charvát

„Na krk paní doktorky Milady Horákové byla zavěšena oprátka a ona ještě tři čtvrtě hodiny trýznivě zvládala poslední minuty svého života.“

Pražský pomník je proto pouze připomínkou procesu, jehož průběh mohli obyvatelé Československa poslouchat v rozhlase.

Šlo o obří proces s předem naučeným scénářem odpovědí, který se odehrával přímo před zraky veřejnosti. Padlo deset rozsudků smrti.

Desítky pamětníků, politiků a členů Konfederace politických vězňů v Praze uctily památku Milady Horákové | Foto: Jan Charvát

Miladu Horákovou neuchránila před trestem ani žádost o milost. Tu podepsaly světové osobnosti jako Albert Einstein nebo Winston Churchill.

Milada Horáková je známá jako politička. Už jako mladá ale viděla zraněné v první světové válce a rozhodla se jim pomáhat.

„Původně chtěla být lékařkou, nakonec od toho upustila, že bude větší potřeba s těmito lidmi jednat a těmto lidem pomáhat v oblasti sociální a právní," říká František Šedivý, předseda Klubu Milady Horákové.

Desítky pamětníků, politiků a členů Konfederace politických vězňů v Praze uctily památku Milady Horákové | Foto: Jan Charvát

Zapojila se do protifašistického i protikomunistického odboje.

„Ona byla členkou a dalo by se říci i hlavou direktoria, což byla skupina lidí převážně tedy národních socialistů. Osobností, které tehdy vedly veřejný život. Ona byla výjimečná především tím, že se kategoricky přihlásila k masarykovským ideálům a to také prohlásila v té své poslední řeči, kterou měla těsně před vynesením rozsudku," připomíná František Šedivý.

Život Milady Horákové je spojený s Prahou, pracovala i pro pražský magistrát. Pražané si ji připomenou ještě jednou - na sobotním setkání v pankrácké věznici, kde zemřela.

Milada Horáková | Foto: Český rozhlas

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme