Eurozóna je připravena čelit řeckému odchodu, tvrdí Rupnik

30. červen 2015

Německá kancléřka Angela Merkelová na adresu Řecka řekla, že pokud zkrachuje projekt eura, zkrachuje i Evropská unie.

Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker zase prohlásil, že Evropská komise už nemůže Řekům nic nového nabídnout a všechny možnosti řešení už byly předloženy.

„Jde o způsob, jak nejen Řekům říci, že nejde jen o nějakou finanční záležitost, ale že jde o politické rozhodnutí s politickými následky,“ komentoval výrok kancléřky politolog Jacques Rupnik.

Podle něj jsme svědky sporu uvnitř evropské demokracie. „Není to spor řeckých demokratů proti bankéřům, jak to formuluje Tsipras. Jsou to řečtí demokraté ve sporu s ostatními neméně demokratickými vládami Evropské unie.“

Rupnik je přesvědčen, že situace Unie se za posledních několik let zlepšila. „Ostatní země, které byly v krizi, jsou dnes v lepším stavu. Eurozóna je připravena čelit případnému řeckému odchodu.“

Každý z členských států má jiné politické motivace, které ovlivňují jeho postoj k řeckému problému, soudí politolog. Hlavní slovo ale mají a budou mít Německo a Francie.

„Hlavní je, jestli se obě země rozhodnou udělat všechno možné včetně odepsání řeckého dluhu proto, aby Řecko zůstalo v eurozóně. Teď všichni čekají, jak dopadne referendum.“

Výsledky hlasování určí i postoj Německa i Francie. „Pokud Řecko bude hlasovat ano, tak to není jen ano úsporným opatřením, ale i setrvání v eurozóně.“

„My uděláme všechno pro to, aby splácení dluhu nebyla obrovská zátěž na vaši ekonomiku, ale vy také musíte něco udělat, přijmout myšlenku, že nutné jsou určité reformy, protože jinak to nemůžeme prodat našim vlastním voličům,“ předpověděl reakci dvou evropských mocností Jacques Rupnik.

autoři: oci , Michael Rozsypal
Spustit audio