Lenin říkal, že pohyb je vlastností hmoty. Pavel Pafko dodává: Jakmile si sednete k televizi s lahváčem, je to konec bytí

30. červen 2015

Jako první u nás transplantoval plíce. Taky proto ví, že nejrizikovější povolání je hospodský. Protože musí dělat v zakouřeném prostředí. I když se od 70. let operace plic značně posunuly, pořád nedá dopustit na zdravý pohyb na čerstvém vzduchu.

Chirurg Pavel Pafko doslova vidí do kuřáckých plic. Proto sám nekouří a aktivně sportuje. Jezdí na kajaku a společně s mistrem světa v jízdě na vysokém historickém kole Josefem Zimovčákem se pravidelně účastní cyklistické charitativní akce Na kole dětem.

Jejím cílem je sehnat peníze na ozdravné pobyty pro onkologicky nemocné děti. Letos se prý vybral milion 400 tisíc korun. „Dělám to rád a budu to dělat, dokud udržím rovnováhu na kole.“

Lenin a hmota

Je zastáncem názoru, že člověk by měl přiměřeně sportovat i ve stáří. „Lenin říkal, že pohyb je vlastností hmoty. Akorát nikdo z nás neví, jestli to myslel tak, že se v nás pohybují molekuly, nebo že se pohybujeme celí,“ směje se a dodává: „Jakmile člověk zasedne k televizi a dá si lahváč, je to konec bytí.“

Hospodský + trafikant = rizikové povolání

Pavel Pafko má ke kouření odpor. I když… „Ve 14 letech jsem s kamarády vykouřil jednu cigaretu.“ O té doby nic. Potvrzuje to hypotézu, že první cigaretu si dávají mladí v hospodě. I proto vítá chystaný zákaz kouření v restauracích.

kouření na veřejnosti - zákaz kouření - cigarety

„Lidé během jídla nekouří. Zatímco ale kuřák dojedl a zapálil si, jiní sedí nad polévkou.“ Oddělit kuřácké prostory v restauracích úplně nejde. Navíc zakouřené prostředí má negativní vliv ina obsluhující personál. „Už v 19. století se vědělo, že některé rakoviny postihují hospodské a trafikanty.“

Ekonomika vs. etika

Jak říká, 85% pacientů s nádorem plic jsou kuřáci. „Měl bych lobbovat za kouření, protože pro mě je to přísun práce a v tržním prostředí kdo víc pracuje, víc má.“ Druhým dechem ale dodává, že je to pohled ekonomický, ale ne etický. Kromě toho, stát stojí víc léčba nemocných, než peníze, které vybere z daní za cigarety.

Na sále se hodně změnilo

Pavel Pafko tvrdí, že plíce se transplantují dobře. Změnilo se v běhu času něco? „Nepochybně. Vývoj je ve všem. Ze začátku jsme dělali 10 operací ročně, dnes hodně přes 20. Taky transplantujeme starší a rizikovější pacienty. Můžeme si dovolit daleko víc.“

Jsou lidi, kteří kouří dál i po transplantaci? Jak se člověk může stát dárcem? Jaký je jeho názor na soukromé zdravotní pojištění?

autoři: eh , Jan Rosák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.