Při atentátech na Sinaji přišlo o život 100 lidí, k akci se přihlásila organizace podporující IS

Několik desítek islámských radikálů dnes ráno zaútočilo na vojenská stanoviště na Sinajském poloostrově a zabilo nejméně 100 lidí, převážně vojáků, policistů, ale i civilistů. Dnešní koordinovaný úder byl dosud největší akcí extremistů v egyptské moderní historii. Egyptská armáda odpoledne v odvetě bombardovala pozice radikálů na severu poloostrova, zabito bylo nejméně 100 ozbrojenců a o život přišlo 17 vojáků. Radikálové se údajně vzdali až po osmi hodinách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptská policie

Egyptská policie | Zdroj: Reuters

K akci se přihlásila skupina Ansar Bajt al-Makdis, která podporuje organizaci Islámský stát (IS). Ve svém prohlášení tvrdí, že napadla 15 vojenských postů a použila tři sebevražedné atentátníky.

Lidé ze skupiny Ansar Bajt al-Makdis zaútočili jižně od města Šajch Zuvajd, které leží poblíž hranice s Pásmem Gazy. Údajně se jim podařilo několik vojáků zajmout a ukořistit také zbraně a obrněná auta. Dvě ze stanovišť byla zcela zničena.

Útočníci přijeli s minomety, raketomety a puškami. Armáda na místo povolala vojenský vrtulník, který zničil některá z ukořistěných aut, v nichž útočníci odjížděli.

Radikálové rovněž rozmístili miny kolem sídla bezpečnostních sil v Šajch Zuvajdu, aby k vojákům nemohla dorazit pomoc, a z okolních domů budovu ostřelovali. Podle egyptských médií z nemocnic odmítaly vyjíždět posádky sanitek, neboť se stávaly terčem útoků.

Izrael uzavřel hraniční přechod s Egyptem Nicana, který slouží pouze nákladní dopravě. Uzavřel ale i přechod Kerem Shalom, který vede do Gazy.

Ansar Bajt al-Makdis působí na Sinaji několik let, v minulosti se ale přihlásila k Islámskému státu a přejmenovala se na Sinajskou provincii. Chce na tomto území ustavit podobný režim jako IS nastolil na severu Sýrie a Iráku, kde vyhlásil chalífát. Mluvčí IS minulý týden vyzval stoupence své organizace, aby využili postní měsíc ramadán k masivním útokům.

Zpravodaj ČRo: Hotely v Hurgádě bezpečnost nepodceňují, jistotu ale dát nemohou

Číst článek

Podle některých agentur je útok zřejmě odpovědí na úterní prohlášení prezidenta Abdal Fattáha Sísího. Slíbil zákony, které justici umožní rychleji postupovat proti teroristům.

Sinajský poloostrov je dějištěm častých útoků radikálů na bezpečnostní jednotky od roku 2013, kdy armáda svrhla prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného za islamisty. O život při atentátech od té doby přišlo na 400 členů bezpečnostních sil.

V květnu ale vůdci islamistů vyzvali členy, aby se zaměřili také na soudce a útočili na ně v odvetě za pronásledování a popravy příslušníků radikálních skupin. V pondělí při pumovém útoku na svou kolonu přišel o život generální prokurátor Hišám Barakát. Očekává se, že justice nyní urychlí vykonání rozsudků smrti nad usvědčenými členy Muslimského bratrstva.

ČTK, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme