Zaměstnavatelé mají povinnost chránit pracovníky před horkem

Častější střídání pracovníků a více přestávek. K takovým opatřením musejí přistoupit zaměstnavatelé, pokud teplota na pracovišti přesáhne hodnoty stanovené vládním nařízením. Zaměstnanci také mají právo na ochranné nápoje zdarma – tím více, čím většímu teplu jsou vystaveni.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sklárny Květná

Sklárny Květná | Foto: Roman Verner

Konkrétní povinnosti zaměstnavatelů upravuje nařízení vlády o ochraně zdraví při práci.

Například při běžné kancelářské práci vzniká nárok na ochranný nápoj tehdy, když teplota na pracovišti přesáhne 34 stupňů Celsia.

„Množství, které je třeba poskytnout, odpovídá nejméně 70procentní ztrátě tekutin potem, dýcháním za osmihodinovou směnu,“ přibližuje Rudolf Hahn ze Státního úřadu inspekce práce. Právě ten dodržování nařízení kontroluje.

Brněnská firma Starez Sport, která se stará o některá městská sportoviště, uplatňuje ochranných opatření hned několik.

Česko má před sebou nejteplejší den v roce. Padnout může i absolutní rekord

Číst článek

„Třeba strojovny bazénů. Tam máte hluk, teplo, takže musí mít častější přestávky, musí tam být větrání nebo klimatizace. Samozřejmě pitnou vodu mají vždycky, ale k doplnění minerálů se jim kupují minerální vody,“ říká ředitel Martin Mikš.

Ochucené nápoje ale zaměstnanci nemohou ze zákona vyžadovat. „Tomu požadavku zaměstnavatel vyhoví buď balenou vodou, nebo že zajistí přístup k pitné kohoutkové vodě,“ dodává Hahn.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme