Běloruský disident s azylem v ČR se vrátil domů. Na hranicích ho zatkli

Běloruský disident a bývalý kandidát na prezidentský úřad Ales Michalevič, který v roce 2011 získal azyl v České republice, byl zadržen na běloruských hranicích, když se pokoušel o návrat do vlasti. V Bělorusku mu stále hrozí 15 let vězení za opoziční demonstrace před pěti lety. Po výslechu byl propuštěn na svobodu, nesmí ale Bělorusko opustit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleś Michalevič na happeningu Svoboda vězňům Lukašenka

Aleś Michalevič na happeningu Svoboda vězňům Lukašenka | Foto: Martin Melichar

„Mnohokrát jsem říkal, že se vrátím, pokud osvobodí všechny politické vězně. Osvobodili je, tak se vracím,“ ohlásil Michalevič před cestou do vlasti.

Později Michalevičova manželka potvrdila, že její muž byl zatčen. „Zadrželi jej při pasové kontrole ve vlaku,“ uvedla s tím, že teď neví, kde se manžel přesně nachází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zatčeného běloruského disidenta Alese Michaleviče a situaci v Bělorusku před prezidentskými volbami přiblížil komentátor Libor Dvořák

„Michalevič byl zadržen jako osoba, po které se pátrá. Bude předán pracovníkům ministerstva vnitra,“ prohlásil mluvčí běloruské pohraniční stráže.

Sám Michalevič Rádiu Svoboda potvrdil své zadržení a vysvětlil, že si myslel, že teď je nejlepší chvíle pro návrat. „Velice toužím být s rodinou, být v Bělorusku, a proto jsem se takto rozhodl,“ řekl. Je si vědom, že „v Bělorusku je všechno možné“, a počítá prý i s nejhorším scénářem, tedy že bude „dlouho sedět“ ve vězení.

Po několikahodinovém výslechu byl disident propuštěn na svobodu s tím, že nesmí opustit Bělorusko.

Režimu nepohodlný

Před téměř pěti lety byl Ales Michalevič spolu s dalšími opozičními kandidáty na prezidenta zadržen a obviněn z organizace masových nepokojů v Minsku v prosinci 2010.

Poté, co byl propuštěn z vazby, si Michalevič stěžoval na mučení, kterému jej podle jeho slov podrobila tajná policie KGB, a v březnu 2011 uprchl ze země. Jeho manželka a děti zůstaly v Bělorusku.

Později Michalevič získal v Česku politický azyl. V případu „masových nepokojů“ zůstává v Bělorusku posledním obviněným.

V zahraničí byl několikrát zadržen, protože jeho jméno figurovalo v seznamu hledaných osob Interpolu, než v roce 2012 dostal oficiální potvrzení, že byl ze seznamu vyškrtnut.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme