Před 14 lety na Ground Zero přežil. Jména mrtvých kolegů má hasič z NY vytetovaná na zádech

Před 14 lety narazila dvě unesená dopravní letadla do věží Světového obchodního centra v New Yorku. Tyhle i další související teroristické útoky ve stejný den si vyžádaly bezmála tři tisíce mrtvých. 11. září 2001 se stalo milníkem boje proti terorismu. A do Prahy teď přijel jeden z mužů, kteří se naopak stali symbolem 11. září. Hasič, který přímo na místě pod hořícími budovami zachraňoval životy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasič Tiernach Cassidy se stal symbolem 11. září 2001

Hasič Tiernach Cassidy se stal symbolem 11. září 2001 | Foto: Vojtěch Berger

Tiernach Cassidy má na sobě uniformu newyorského hasičského sboru. Kdyby ji sundal, bylo by vidět obrovské tetování, které mu pokrývá celá záda. Kresba hořících mrakodrapů a na ní jména kolegů hasičů, kteří stejný zásah před 14 lety nepřežili.

„Byla to pro mě taková terapie bolestí, abych vůbec něco cítil. Nechal jsem do sebe vždycky dvě hodiny bodat jehlou. Devět měsíců. Každý týden.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S hasičem Tiernachem Cassidym mluvil zpravodaj Vojtěch Berger

Tiernach je hasičem už 17 let. Na změnu povolání prý nikdy nepomyslel, dokonce ani po 11. září. Jeho práce už ale nikdy nebude stejná jako předtím.

„Když dnes jedu k nějakému požáru, jsem mnohem opatrnější. Měním trasu, zkouším použít jiný hydrant. Nedělám věci stereotypně, co kdyby na nás někdo nastražil past.“

Tiernach se ale zatím nikdy nebyl podívat v muzeu, které vyrostlo na místě bývalých věží, na takzvaném Ground Zero. Říká, že nepotřebuje vidět ohořelé hasičské přilby jako exponáty ve vitrínách, protože viděl kdysi originály přímo v hořící budově. A hlavně, celá oblast je pro něj pořád jakýsi hřbitov. Leží tam těla jeho kolegů, kteří se ani po odklizení trosek nikdy nenašli.

Tiernach do Prahy přijel kvůli slavnostnímu křtu audioknihy Věže. Jejím autorem je architekt Jiří Boudník. „Kniha se rodila postupně, trvalo to asi deset let. Byla to forma očistce, potřeboval jsem se vypsat z toho, co jsem tam prožil.“

Jiří Boudník v době útoků na Světové obchodní centrum pracoval nedaleko jako projekční inženýr. Jeho 3D modely trosek bývalých věží usnadnily práci hasičům a zabránily dalším ztrátám na životech. Podle architekta Boudníka jsou kvůli 11. září dnešní mrakodrapy bezpečnější.

„Obal únikové trasy, ať je to schodiště, nebo chodba, nyní nejsou dvě vrstvy sádrokartonu, ale je to zděné nebo z monolitu, z betonu. Každé desáté patro je vyztužené tak, aby, pokud dojde k nějakému kolapsu, by to byl pouze částečný kolaps.“

Poučilo se i velení newyorských hasičů, které se po 11. září mnohem víc snaží chránit své muže. Dvakrát do roka absolvují protiteroristická školení, hasiče v terénu lépe informuje dispečink vysílačkou a třeba hasičská auta parkují v bezpečné vzdálenosti od hořících budov. Teroristický útok je zkrátka i 14 let poté pořád jednou z alternativ.

New York, 11. září 2001, letadlo naráží do jižní věže Světového obchodního centra | Foto: CC BY-SA 2.0 TheMachineStops

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme