Německu chybí stovky tisíc zaměstnanců. Firmy vidí naději v uprchlících

V Německu chybí pracovní síla - dělníci, zdravotní sestry, řemeslníci a další manuální povolání. Jedná se o stovky tisíc míst. Problémy na pracovním trhu se budou v příštích letech jenom zhoršovat, protože německá společnost stárne. Někteří proto vidí v současné uprchlické krizi příležitost, jak tento nepříznivý vývoj zvrátit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku zůstávají uprchlíci zahraničněpolitickým tématem, zároveň podle takřka všeobecného přesvědčení ohrožují kořeny národní existence

V Česku zůstávají uprchlíci zahraničněpolitickým tématem, zároveň podle takřka všeobecného přesvědčení ohrožují kořeny národní existence | Foto: Darko Vojinovic | Zdroj: ČTK

„Před třemi lety jsem marně hledala zaměstnance a nad vodou jsem se držela jenom díky brigádníkům. Ti ale neumí a nemůžou pracovat samostatně. Co potřebuji, jsou zaměstnanci, kteří zvládnou vyřídit zakázku sami,“ říká Angela Globigová, vedoucí mnichovské firmy, která se specializuje na vodoinstalaci, topení, koupelny a jejich rekonstrukce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německé firmy žádají, aby uprchlíci šli co nejdříve do práce. Je to prý nejlepší způsob integrace. Natáčel o tom zpravodaj ČRo v Německu Pavel Polák

V tuto chvíli má devět zaměstnanců, ale potřebovala bych jich víc. Firma paní Globigové tedy před třemi lety změnila strategii, nabízí výuční místa. Zájem mají uprchlíci, kteří dostali v Německu azyl.

„Mám tři učně na dílně a jednoho v kanceláři. Před dvěma, respektive pěti lety utekli z Afghánistánu a Iráku. Sami, bez rodičů.“

„V řemeslnických povoláních máme takovou situaci, že spousta našich firem má nedostatek pracovních sil. Myslíme si, že by tuto mezeru mohli zaplnit právě uprchlíci,“ uvádí šéf bavorské řemeslnické komory Lothar Siepel.

Dobré předpoklady prý mají uprchlíci ze Sýrie. Ti mají vzdělání a dovednosti, které lze v Německu využít. Mají tak výhodu před uprchlíky z Iráku, Afghánistánu nebo Afriky.

„Bohužel jen 11 procent uprchlíků, kteří u nás žijí už tři roky, mají práci, nějaké pravidelné zaměstnání. Důvodem jsou chybějící znalosti němčiny, které jsou naprosto zásadní pro úspěšnou integraci, ale také pro získání zaměstnání,“ dodává Lothar Siepel.

Kdo chodí do práce, vydělá si tak na své živobytí, a není tudíž závislý na ostatních, ten se prý snáz ve společnosti integruje. Volných míst je v Německu dostatek, ekonomice se daří, firmy chtějí a potřebují kvalifikované zaměstnance. Uprchlická krize tak může být z jejich pohledu i příležitostí.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme