PŘEHLEDNĚ: Reakce českých politiků na schválení kvót pro rozdělení uprchlíků

Ministři vnitra států Evropské unie dnes většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi unijními zeměmi. Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko hlasovaly podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) proti návrhu, Finsko se hlasování zdrželo. Proti návrhu se nepostavilo mimo jiné Polsko. Česko tak zřejmě bude muset přijmout zhruba 1600 běženců, během přibližně dalšího roku pak 1400 dalších uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příliv uprchlíků do Maďarska nekončí

Příliv uprchlíků do Maďarska nekončí | Zdroj: Reuters

Miloš Zeman, prezident republiky: „Já už jsem říkal, že premiéři jsou více než ministři vnitra. Domnívám se, že je ještě alespoň slabá naděje, že Evropská rada, která se skládá právě z premiérů, toto rozhodnutí revokuje. Je to ale slabá naděje, protože ta většina pro kvóty byla silná. Teprve budoucnost ukáže, jaká to byla chyba.“

Bohuslav Sobotka, premiér a předseda ČSSD: „Je to špatné rozhodnutí a Česká republika učinila vše, aby mu zabránila. Kvóty nebudou fungovat a nijak nás neposouvají při řešení skutečných příčin migrační krize. Je to jen šidítko pro veřejnost v zemích, které jsou cílem současného migračního proudu. Zítra se sejde vláda a poradíme se v koalici o dalším postupu.“

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a ministr financí: „Rozdělovat kvóty v momentě, kdy k nám na evropský kontinent přicházejí tisíce uprchlíků, se mi zdá být úplně nesmyslné.“

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL a vicepremiér: „Netěší mě to, ale určitě to ještě není definitivní konec. Otázkou je, jak proběhne Evropská rada. Jsem na to docela zvědavý. Myslím, že bude i právní otázkou, zda je to vůbec v rámci evropské legislativy možné.“

Milan Chovanec z ČSSD, ministr vnitra (Twitter): „Velmi brzy zjistíme, že císař je nahý. Dnes prohrál zdravý rozum!"

Martin Stropnický z hnutí ANO, ministr obrany (Twitter): „Takže kvóty na sílu? Měli bychom je zítra podmínit přijetím skutečně účinných opatření. Jinak jde pouze o šidítko, nikoli o řešení.“

ONLINE: Unijní ministři vnitra většinově schválili kvóty rozdělení migrantů

Číst článek

Petr Fiala, předseda ODS a poslanec (Twitter): „EU tímto krokem popírá zásady platné ochrany občanských a lidských práv a ještě více zvyšuje nedůvěru, kterou v ní naši občané mají.“

Jiří Dolejš z KSČM, poslanec: „Možná chtějí Poláci vyslat signál, že jsou solidární, ale nemyslím si, že to věci pomůže. Nejde o počet členů koalice neposlušných, ale o rozum. Ten nám velí řešit příčiny a řešit to komplexně, nikoliv kvotacemi, které jsou v podstatě jen byrokratickým nástrojem ex post.“

Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie a poslanec (Twitter): „Kvóty schváleny. Znovu ve Sněmovně navrhnu okamžité vypsání referenda o vystoupení z EU, protože podporuje islamizaci Evropy.“

Jiří Dienstbier z ČSSD, ministr pro lidská práva: „Bylo by ideální, kdyby byla dohoda všech členských států EU. Pokud to takto dopadlo, tak je to dobré. Přehlasovávání samozřejmě může zvýšit napětí, ať už si o výsledku, nebo o důvodech hlasování myslíme cokoliv.“

Zpravodaj ČRo: Běženci chtějí hlavně do Německa, jsou ale připraveni žít i jinde v Evropě

Číst článek

Pavel Telička, europoslanec zvolený za hnutí ANO (Twitter): „Tak nám schválili kvóty. Hm, ale nikde nemohu najít, co ministr místo nich navrhoval. Ono totiž bez komplexního protinávrhu se v EU nedá uspět.“

Pavel Svoboda z KDU-ČSL, europoslanec (Twitter): „Připadám si jako úplný.... nikdy bych nevěřil, že k hlasování silou Rada sáhne. A to jsem si myslel, že o Unii vím už skoro vše.“

Jan Zahradil z ODS, europoslanec: „Je to v každém případě porážka vlády. Očekávám, že se proti tomu bude aktivně bránit jak právními, tak politickými prostředky. Ukazuje se, že Evropská unie překročila Rubikon. Začala řešit problémy, které ani řešit neumí, silovým nátlakem - tedy většina, která převálcuje menšinu.“

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů a europoslanec: „Česká republika byla přehlasována v Radě EU, pokud jde o imigrační kvóty. Je to jednoznačný diktát Evropské unie, který si nesmíme nechat vnutit. Vláda teď musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost tohoto rozhodnutí. Pokud to nepomůže, máme jediné východisko, a tím je vystoupení České republiky z Evropské unie. Bude to pro nakonec pro nás pro všechny to nejlepší řešení.“

Stanislav Polčák z TOP 09, europoslanec: „Poslanci z Řecka nebo Itálie se ptají, jak jim může náš členský stát pomoci. Mě konkrétně se ptali řečtí poslanci, když se naše vláda staví proti tomu, jak chceme pomoci Řecku, které je dneska skutečně těžce zkoušené a kam uprchlíci míří.“

Migranti - trasy | Foto: Český rozhlas

Tomáš Bystrý, Anna Jadrná, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme