Protiuprchlická nálada v Česku je podle Amnesty International vyvolána především strachem z neznáma

2. říjen 2015

Dnes (2.10.) odpoledne si novináři můžou prohlédnout uprchlický tábor v Drahonicích na Lounsku. První migranti tam začnou přicházet příští týden. I to je důsledek uprchlické krize. Do Evropy míří lidé z arabských i afrických zemí - většinou utíkají před válkou.

V Česku roste množství lidí, kteří volají po uzavření hranic a odmítání běženců. Proč máme z uprchlíků obavy? Podle Jany Mydlilové z Amnesty International je to kvůli strachu z neznáma.

„ Myslím si, že v české společnosti nemáme tak často možnost setkávat se s cizinci. Nebo se s nimi setkáváme, ale nejsme s nimi v přímém kontaktu nebo s nimi nemluvíme. Proto podle mě vzniká strach z nějakého cizího, který pak vede k takhle velkému odporu k uprchlíkům.“

Lidé se bojí, aby sem pod rouškou uprchlíka před válkou nepřišel nějaký terorista

„Samozřejmě, ten strach chápu. Podle mě šance, že by sem přišel terorista, je velmi malá. Protože české úřady jsou schopné identifikovat to nebezpečí v uprchlickém táboře.“

Aby se zejména mladí lidé zbavili strachu z neznámého, pořádá Amnesty International besedy s příslušníky různých menšin. Na ústeckém gymnnáziu v Jateční byli i dva cizinci, kteří ve městě žijí už několik let.

Svůj názor na odmítání uprchlíků řekl student Tomáš Svítil: „V České republice si myslí, že tu nebudou tolik podporováni. Což je pravda, protože většina lidí je tady opravdu nechce. Zároveň kvóty EU na rozdělení uprchlíků, to není podle mě dobrý nápad. Už jen proto, že oni chtějí do Anglie, Německa nebo do severních zemí. Tak není důvod, proč jim bránit v pokračování dál, pokud s tím ty země souhlasí.“

Česká republika by měla být k uprchlíkům vstřícnější

Jaké to je utíkat před politickým režimem a bát se o život, dobře ví Fréderick Sukama - před 22 lety s bratrem odešel z Demokratické republiky Kongo. U nás strávil rok v uprchlických táborech, než získal politický azyl. Podle něj by česká společnost měla být k uprchlíkům vstřícnější.

„Různé země v Evropě mají smlouvy, v Bruselu se musí dohodnout. To je problém, který nemusí řešit jenom jedna země, jako např. Německo. Ale je to povinnost i těch ostatních zemí, aby to akceptovali, protože jde o lidi.“

Když byla válka v bývalé Jugoslávii, tak nebyl problém přijmout uprchlíky. „Teď je ale jiná doba. Když byl balkánský problém, lidé nežili problémem terorismu. Protože teď to jsou lidé, kteří pocházejí z těch zemí, kde je islám jako náboženství na prvním místě,“ myslí si Ústečan Frederick Sukama.

autor: hau
Spustit audio