Richard Hindls: Náklady na imigranty budou určitě větší než přínosy. Ale ekonomická sebevražda nehrozí

6. říjen 2015

Čeká Německo, Velkou Británii nebo Skandinávské země ekonomické vykrvácení? Podle statistika to rozhodně nebude procházka růžovým sadem.

Tvrdit, že Německo vstřícným postojem k uprchlíkům páchá ekonomickou sebevraždu, je velmi silné. „Zvlášť ve chvíli, kdy vůbec netušíme, kolik lidí nakonec v koncových zemích skončí,“ říká statistik Richard Hindls.

Bude jich víc než milion?

Zatím se mluví o 750 000 až milionu migrantů. Kolik jich ale bude dohromady? „Proces příchodu totiž zatím neskončil, nejde tak ani odhadnout náklady a přínosy.“ Už dnes je ale jasné, že ekonomiky zemí, do kterých migranti směřují, to rozhodně nebudou mít lehké.

„Takový štědřejší sociální systém něco stojí. Lidé budou mít na začátku jazykové bariéry. Taky bude něco stát zdravotnictví a další služby. Náklady tak budou na začátku určitě větší než přínosy. Asi by ani nemělo logiku, kdyby hned začali vydělávat víc, než budou jednotlivé země stát.“

Práce pro migranty

Německý šéf Úřadu práce tvrdí, že se začaly objevovat první náznaky nabídky zaměstnání pro nově příchozí migranty. „Teď ale nemůžeme čekat, že nabídek bude hodně. Imigranti hned nebudou řešit zaměstnání, ale vůbec svou integraci do společností. A problémy budou mít hlavně sami se sebou.“

Čtěte také

Zatím prý taky nevíme, jestli jsou migranti spíše lidé se vzděláním nebo bez. „Je jasné, že pro ně bude spíše tendence hledat méně atraktivní práce. Což zase ale souvisí s tím, že tato zaměstnání pak budou chybět dalším. Ale v tuto chvíli hodnotit nabídku a poptávku práce vlastně ani nejde.“

Syřani vs. Vietnamci v ČR

Kromě jazykové bariéry totiž mají i jiné kulturní zvyklosti, jiná pravidla chování. Podle statistika to ale není ani dobře ani špatně. Je to jen jiné. Ale proces integrace tak může být ještě delší. Jako příklad uvedl integraci lidí z Asie v Česku, na které jsme si už úplně zvykli, a taky nikomu nevadí.

To, jak imigrační problém Evropa zvládne, bude prý určitě souviset se sílou ekonomiky konkrétní země. Německo s tím velmi pravděpodobně poradí výrazně lépe než Řecko. „Ale kdyby uprchlíci začali zaplavovat Evropu třeba v letech velké finanční krize 2008, 2009, tak by to byl ještě výraznější problém. Teď se naštěstí zdá, že je evropská ekonomika na vzestupu.“

Uprchlíci dostávají na maďarsko-rakouských hranicích jídlo a pití

Jak se statistik dívá na zadluženost zemí světa a jak na ten v Česku? Žijeme na úkor dalších generací? Je deflace jen strašák nebo je to účinný nástroj ČNB? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: lup , Richard Hindls , zis
Spustit audio