EU spouští ve Středozemním moři operaci proti pašerákům lidí

Evropská unie udělala další krok v tažení proti pašerákům lidí. Vojenská plavidla členských zemí EU budou ode dneška zasahovat proti lodím převaděčů ve Středozemním moři a budou je moci i zabavovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům, kteří připlouvají k řeckému ostrovu Lesbos

Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům, kteří připlouvají k řeckému ostrovu Lesbos | Zdroj: Reuters

Nový mandát dovoluje vojenským lodím pronásledovat pašeráky a zadržet je i jejich plavidla, pokud budou v mezinárodních vodách.

Evropská unie schválila doktrínu, která umožňuje použít vojenské síly proti pašerákům lidí, kteří operují z Libye. Do libyjských teritoriálních vod však evropská plavidla nebudou moci vstoupit.

Plavidla do Operace Sofie zapůjčily jednotlivé evropské země – dvě vyslalo Německo a po jedné lodi vyslala Británie, Itálie, Španělsko a Francie. Velitelství mise sídlí v Římě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová námořní operace zemí EU bojuje proti pašerákům uprchlíků. Více s komentátorem Milanem Slezákem

Moderní válečné lodě mají k dispozici letadla a vrtulníky. Více než čtvrt roku se prostor ve Středozemním moři mapoval. Plavidla by tak měla mít dostatek informací o tom, jak obchod s lidmi v této části světa funguje.

„Nicméně lodí je šest a od libyjských břehů svého času odráželo na 20 lodí denně. Nedovedu si představit, že by se všechny daly polapit. Pak jsou tady politicko-technické překážky. Mise nemá jasný mezinárodní mandát. Je to mise EU, ale nemá posvěcení Rady bezpečnosti OSN,“ říká komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Podle něj v této části Středozemního moře už tolik uprchlíků neproudí.

„Už dávno se to přesunulo do východní části Středozemního moře. Význam by to mělo proto, že tu umíralo nejvíce lidí. Těm by se pomoci mohlo. Některé pašeráky by to odstrašit také mohlo,“ dodal Slezák.

Podle OSN přišlo těmito cestami jen letos do Itálie a Řecka přes 500 tisíc imigrantů.

Hlavní trasy migrace z Afriky do Evropy přes Středozemní moře | Foto: Český rozhlas

Helena Šulcová, Milan Slezák, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme