Liberecká univerzita nabízí jako první v zemi chudým studentům středních škol příspěvek na studium

15. říjen 2015

Technická univerzita v Liberci přišla jako první v České republice s nápadem finanční podpory chudých středoškoláků. Vedení univerzity si všimlo, že už na středních školách se řada studentů nemůže zúčastnit třeba lyžařských kurzů nebo společných výletů, protože na to rodiče nemají peníze.

Honza z liberecké průmyslovky potvrzuje, že se to stalo i na jejich škole: „Jeden kluk se nezúčastnil takových kurzů kvůli finančním problémům, pak z naší školy odešel.“

Rektor liberecké univerzity Zdeněk Kůs ví o řadě dalších takových případů. Problémy mají podle něj i středoškoláci z dětských domovů.

„Já si myslím, že jedna z posledních bariér, kterou mají mladí lidé při vstupu na vysokou školu, je bariéra finanční. U nás může studovat kdokoliv s jakýmkoliv handicapem. Ale víme, že je tu nezanedbatelná skupina dětí, které mají finanční potíže, pocházejí z chudých poměrů, mají pak problém střední školu dostudovat a moc se rozmýšlejí, zda si vůbec mohou dovolit jít na vysokou školu.“

Univerzita se proto rozhodla dávat ze svých finančních rezerv chudým středoškolákům stipendium. Studentovi stačí doložit svou sociální situaci a přinést vysvědčení.

„Peníze mu pomohou dokončit maturitu a pak třeba pokračovat ve studiu na naší univerzitě. To stipendium je ve stejné výši jako státní stipendium pro vysokoškoláky - 1620 korun měsíčně, a při špatné sociální situaci to může být i víc.“

Stipendium – šance pro talentované děti z chudých rodin

Příslib stipendia umožní podle Jaroslavy Kočárkové z Technické univerzity talentovaných dětem z chudých rodin v deváté třídě při rozhodování, jestli se v uvozovkách jen vyučit nebo jít na střední školu.

„Myslím si, že třeba už žáci základních škol budou mít jistotu, že při dobrém studiu mohou jít dál, že si vyberou střední školu s perspektivou dalšího studia na vysoké škole.“

Na univerzitě pak mohou získat prospěchové stipendium i příspěvek na bydlení na studentské koleji. „Nebo bychom mohli využít peníze z grantů, a ta finanční podpora by se mohla ještě navýšit,“ dodává Kočárková.

Spustit audio