Zvednout platy lékařům, nebo zlepšit podmínky pacientům. Obojí nelze, vzkazují vládě nemocnice

23. říjen 2015

Boj o rozdělování peněz ve zdravotnictví, tedy o tzv. úhradovou vyhlášku je u konce. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se chlubí, že díky většímu přísunu financí půjdou nahoru platy i nutné investice.

Mnohé nemocnice, pacienti i odbory ale tvrdí, že se zdravotní péče nezlepší, ale dokonce zhorší. Pan Němeček kontruje: nemocnice dostaly co chtěly, ale je jim to pořád málo.

„Zdravotně pojistné plány pojišťoven budou obsahovat nárůsty pro celé zdravotnictví v rozsahu 4 až 5 %,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Fridrich.

Ten je přesvědčen, že jde o moc velké navýšení. „Domnívám se, že jsme se příliš rozmáchli.“

„Příliš odvážně jsme zrušili zdravotní poplatky a příliš odvážně a rychle zavádíme ty nejmodernější technologie,“ popsal současný vývoj v českém zdravotnictví zástupce pojišťoven.

Náklady dlouhodobě rostou, tvrdí Fridrich. „Na lůžkovou péči se v České republice vydalo 112 miliard, v roce 2015 dokonce 126 miliard. Došlo k nárůstu o 12 %.“

„Můžeme se bavit o tom, jestli struktura nákladů je správná a kam peníze směřují, ale těch peněz do zdravotnictví jde dost,“ prohlásil Ladislav Fridrich.


Fridrich: „Úhradová vyhláška, tak jak se u nás aplikuje, vytváří bohužel velké cenové rozdíly pro některé nemocnice, a připouštím, že pro některé nemocnice to pak vychází málo... Proto kritizuji vyhlášku jako takovou: už dnes má 100 stran textu a docházíme k horším a horším alokacím finančních prostředků.“

Místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala tvrdí, že většina nemocnic více než 3% navýšení nedostane.


Fiala: „Následná péče je už 15 let výrazně podfinancována. A když se letos muselo přidat pracovníkům 5 %, a ti lidé si to zaslouží, tak potom už nezbylo na vše ostatní: léky, potraviny, režii, opravy budov... Vláda se musí rozmyslet, co chce: jestli navýšit peníze pracovníkům, anebo jestli chce pomalu zlepšovat podmínky pro pacienty. Obojí z vyhlášky hradit nelze.“

„Ví se, že ve zdravotnictví a mezi nemocnicemi jsou si někteří více rovnější,“ glosoval zástupce nemocnic.

Podle něj vyhláška platí pouze „pro ty chudáky, zatímco pro kmány a ty, kteří se dokážou dohodnout s pojišťovnami jinak, neplatí.“

I výběr pojistného v posledních letech je vyšší než býval, připomněl Fiala. „Není 3 %, ale 5,7 %, takže pojišťovny i ministerstvo disponují tolika penězi jako nikdy předtím.“

Přidává se ale jen někde, stěžuje si zástupce nemocnic. „Letos nám nepřidali v následné péči nic, ale platové tabulky se zvedly o 5 %, příští rok o dalších pět, a na to už prostě nejsou zdroje.“

„Jestli ministerstvo chce rozdat 9,5 miliardy v příštím roce, tak ať nám vysvětlí, kam dají těch 5 miliard, které zbudou,“ vyzval státní úředníky Petr Fiala.

autoři: tpa , oci
Spustit audio