Bašár Asad je poslední jistota Sýrie, tvrdí europoslankyně Konečná

20. listopad 2015

Hlavní otázkou mezinárodního jednání o syrské krizi konaného ve Vídni zůstává role autokrata Bašára Asada v regionu. Spojené státy trvají na tom, aby prezident skončil, Moskva ho ale podporuje a na své straně má i Írán. Ten byl k debatám o čtyři roky trvajícím konfliktu oficiálně pozvaný vůbec poprvé.

„Jsem přesvědčena, že Sýrie jen bez Bašára Asada,“ uvedla v Ranním Plusu poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09)

A nejde jen o Asada. V zemi je i velká skupina Alavitů, kteří patří ke stejnému kmenu jako Asad, dodala politička.

„Musí se hledat řešení, která nebudou eskalovat konflikt, jako se stalo po vstupu Ruska,“ vyzvala Langšádlová.

Podle ní by bylo takovým řešením vymezení bezpečné zóny na severu Sýrie, do které by se mohla vrátit aspoň část uprchlíků.

Íránská účast na jednáních je na místě, soudí poslankyně. „Vliv Íránu v této oblasti je velký, už jen proto, že ovládá velkou část irácké armády.“

Evropská i česká pomoc v Sýrii by měla být intenzivnější. „ Aby místní lidé byli stabilizováni a nedávali se na tem dobrodružný pochod do Evropy, kde jejich budoucnost není vůbec růžová.“

„Asad není jen mírotvorce. Spousta lidí utíká i před ním a umírají v zemi lidé i kvůli němu. Nemůžeme to postavit tak, že vyřešení Sýrie je vyřešení krize,“ upozornila Helena Langšádlová.

Hlavně nezasahujme do vnitřních záležitostí států, žádá Konečná

„Nemůžeme se zabývat tím, jestli chceme nebo nechceme Asada,“ připomněla europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).

Ta je přesvědčená, že celou krizi způsobuje především vliv Islámského státu, „který jsme si nechali všichni, kteří jsem se podíleli na západních koalicích, vyrůst.“

„Myslím si, že v tuto chvíli není možné postupovat v Sýrii bez spolupráce s Bašárem Asadem. Stále je prezidentem, ovládá část území, a velká část migrantů, kteří utíkají před IS, jsou pod jeho ochranou,“ dodala europoslankyně.

Rozbít tuto „poslední jistotu“, jak Konečná Asada nazývá, může celou situaci jen eskalovat, a ne řešit.

„Pokud nemám žádného jiného státníka a nechci, aby to dopadlo jako v Libyi, tak prostě musím akcepovat to, že je v Sýrii člověk typu Bašára Asada o kterém někteří západní státnici mají své mínění, ale je to člověk, který má armádu, je schopen zemi stabilizovat.“

Zapojení Íránu do jednání je podle političky nezbytné. „Každý rozumný státník si musí uvědomit, že Írán je strategickým hráčem regionu a bez dohod s ním nemáme šanci žádný další krok v oblasti udělat.“

„Moc bych si přála, abychom pomáhali, ale nesnažili se zasahovat do vnitřních záležitostí blízkovýchodních zemí, protože se nám to vždy v minulosti ukázalo jako velmi chybné a příkladů v oblasti vidíme dnes desítky,“ shrnula Kateřina Konečná.

autoři: oci , bid
Spustit audio