Následovníci legendárního voru Kon-tiki vypluli z Peru k Velikonočnímu ostrovu

Na plavbu dlouhou 8000 kilometrů se vydávají následovníci legendárního voru Kon-tiki. Mezinárodní posádka vyplula z Peru k Velikonočnímu ostrovu v Tichém oceánu. Stejnou cestou se pak chce vrátit zpátky k břehům Jižní Ameriky. Výprava Kon-tiki II tak navazuje na legendární expedici z roku 1947.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výprava Kon-tiki II vyplula z peruánského přístavu Callao k Velikonočnímu ostrovu

Výprava Kon-tiki II vyplula z peruánského přístavu Callao k Velikonočnímu ostrovu | Zdroj: Reuters

Dva vory vypluly z peruánského přístavu Callao poblíž Limy. Jsou podobné původnímu plavidlu Thora Heyerdala, tvoří je kmeny balzových stromů.

Norský etnolog chtěl před 70 lety dokázat, že obyvatelé Jižní Ameriky mohli právě pomocí jednoduchých vorů osídlit tichomořské ostrovy ještě před výpravou Kryštofa Kolumba.

„Tentokrát se poprvé v moderní historii pokusíme i o návrat, abychom ukázali, jak mohli pradávní obyvatelé Jižní Ameriky a zároveň obyvatelé Poynésie plout směrem na východ. Chceme také ukázat, jak jsou vory schopné řízení a manévrování," řekl šéf čtrnáctičlenné mezinárodní posádky, Nor Torgeir Higraff.

Přehrát

00:00 / 00:00

Následovníci legendárního voru Kon-tiki vypluli z Peru k Velikonočnímu ostrovu. Podrobnosti o výpravě přidává zpravodaj David Koubek

Jak ale dodává, není to jediný cíl plavby. „Máme také vybavení, kterým můžeme odebírat vzorky a provádět měření stavu oceánu. Máme tedy na palubě profesionální oceánografy a vědce, abychom po těch pět měsíců na moři mohli provádět plnohodnotný výzkum."

Všechny přístroje jsou schované v bambusových budkách na vorech, které mají jedinou moderní část - solární panely na střeše.

Výprava Kon-tiki II vyplula z peruánského přístavu Callao k Velikonočnímu ostrovu | Foto: Reuters

Šéfka vědecké části expedice Kon-tiki 2 Cecilie Mauritzenová se na moře těšila.

„Jsme velmi hrdí, že výprava je zároveň experimentem, kdy budeme využívat pro výzkum jen obnovitelnou energii. Doufáme, že sluneční energie nám bude stačit pro veškerý náš vědecký program, protože je poměrně rozsáhlý. Budeme monitorovat veškerý ekosystém od nejmenších řas po největší živočichy," popsala plány výpravy.

Do půlky prosince chce posádka doplout na Velikonoční ostrov. Zpátky v Jižní Americe, v chilském Valparaísu, plánují být do 1. března.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme