Na brtnické výstavě o kávě se po sto letech sešly hrníčky z jednoho servisu

9. listopad 2015

„Vím stoprocentně, že nápad udělat výstavu o kávě, byl můj. Jinak máme v Brtnici v našem centru pro rodinu spíše taková kolektivní rozhodnutí, ale káva napadla mě,“ vyprávěla v Dobrém dopoledni Iveta Machátová z Brtnice. „Od té chvíle se ze mě stává člověk, který si kávu začíná poctivě a pečlivě vybírat. Před tím jsem koukala na to, aby to bylo teplé a sladké.“

Dům Valdštejnů v Brtnici je plný kávy a všeho, co s ní souvisí. Dobrovolníci si od místních obyvatel vypůjčili mlýnky, staré obaly, kávovary. Jsou i přes sto let staré. Výstava, která potrvá do konce listopadu, je dalším exponátům otevřená.

Chtěli jsme, aby to byla naše malá maloměstská výstava

Na přelomu června a července byla uzavírka Brtnického zpravodaje a to byl termín, kdy musel být nápad na výstavu hotový. „My jsme v něm chtěli oslovit všechny lidi, co mají doma kafemlýnky a kávové servisy a všechno, co ke kávě patří, aby nám je přinášeli, zapůjčili a stali se spolutvůrci téhle výstavy,“ vypráví jedna z organizátorek Iveta Machátová.

Iveta Machátová, pořadatelka výstavy o kávě v Brtnici

Celá výstava byla od začátku myšlena tak, aby se na ní podíleli brtničtí. „My jsme chtěli, aby to byla naše malá maloměstská výstava, kde budou místní lidi moci vystavit nějakou svou srdeční záležitost. Někdo nám věci přinesl hned a některé kousky se nám sešly až v den vernisáže. To jsem ale věděla dopředu, takže jsem si tam místečko na ten exponát při přípravě nechala,“ směje se Iveta Machátová.

Na výstavě se po sto letech sešly hrníčky z jednoho servisu

„Jedna paní nám přinesla mlýnek s tím, že ho má spojený s dětstvím. Vyprávěla, že než šla do školy, musela nejdřív namlít plný šuplík žitovky, aby bylo celý den co pít. Ta se pila s mlékem a možná od té doby se káva u nás pije s mlékem, i když se to prý nemá.“

Paní Machátová v Dobrém dopoledni vyprávěla krásné příběhy některých exponátů. „Máme tam tři porcelánové šálky a podšálky, které jsou z dědictví obchodníka Strádala, ten vedl prvorepublikový obchod v Brtnici. Jeho vnučka jeden šálek z tohoto servisu věnovala paní, které je dnes přes devadesát let a ta ho na výstavu přinesla. A na naší výstavě se teď sešly hrníčky z tohoto servisu. Budou do konce listopadu vedle sebe. Taková jemná krajka, opravdu nádherný servis.“

Vyzkoušeli jsme kávu z božíhodových hrnečků

Některé exponáty byly opečovávané, to se týkalo především kávových servisů. O něco hůře na tom prý byly kávové mlýnky a také dózy na kávu. „Některé jsem musela čistit sidolem, aby trochu prokoukly. Při vernisáži jsme si do těch božíhodových hrnečku udělali kávu a měli jsme pocit, že pijeme z nádobí pro panenky,“ popisuje atmosféru výstavy „Jak u nás zdomácněla káva“ její organizátorka Iveta Machátová.

Čtěte také

autor: Tamara Pecková
Spustit audio