Mufloni v Thomayerově nemocnici, jelen ve Waltrovce. Proč se zvěř stěhuje do měst?

19. listopad 2015

Obyvatelé měst cestují za divokou přírodou, řada druhů zvířat a hmyzu se ale stěhuje přesně opačným směrem. Město jim totiž často nabízí lepší podmínky k životu než volná krajina.

Ne pouze na perifériích Prahy můžeme dnes potkat zajíce, bažanty nebo srny. Například v opuštěném továrním komplexu Waltrovka v Jinonicích se loni objevil dospělý jelen, pacienti Thomayerovy nemocnice v areálu krmí muflony. Proč zvěř směřuje do měst? Jak souvisí fenomén suburbanizace se vznikem městské divočiny? A dá se sídlištní vegetace popsat jako věčný souboj řádu s chaosem?

Přesun z přírody do měst je pro zvěř v mnoha ohledech náročný - znamená například nutnost čelit úplně jiným konkurentům, než s jakými se potkávala ve volné přírodě. Městské prostředí nabízí také zcela jinou potravu. A novinkou je i všudypřítomný hluk nebo noční osvětlení. Samostatnou kapitolu ve výčtu rizik pak samozřejmě představuje také přítomnost velkého počtu lidí.

Sovy si užívají Buenos Aires

Přesto některým zvířatům městské prostředí prospívá. Tým španělských a argentinských vědců například sledoval sýčky usídlené v městské zástavbě Bahia Blanca a ke svému překvapení zjistil, že městským sýčkům se v nových podmínkách daří velmi dobře. Zdejší populace je dokonce větší než populace venkovských sov v okolí města. Vypadá to tak, že sovy zvýšenou mírou stresu ve městě netrpí.

V českém prostředí jsou zajímavým příkladem třeba havrani, kteří se usadili v Českých Budějovicích. Za svoje bydliště si vybrali právě okolí velmi rušné ulice Na Sadech přímo v centru města. A zdá se, že jim na rozdíl od lidí, zdejší hluk a smog vůbec nevadí a jejich kolonie tady každým rokem utěšeně narůstají.

Respondenty Magazínu Leonardo byli ekolog Václav Nejman, Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické, sociální geograf Luděk Sýkora a botanik a rostlinný sociolog Jiří Sádlo. Moderovala Markéta Bidermanová.

autor: Tamara Kocourková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.