Karel Hvížďala: Kde končí svoboda slova

26. listopad 2015

Oslavy Dne boje za svobodu a demokracii ze 17. listopadu v Praze na Albertově mají dozvuky. Jak známo, severočeská státní zástupkyně podala obvinění na jednoho z účastníků Martina Konvičku hned druhý den za výroky, které v minulých letech učinil na svém facebookovém profilu.

Tam mimo jiné psal o namletí muslimů do masokostní moučky nebo horoval pro jejich zavírání do koncentračních táborů. Obviněn je z podněcování nenávisti vůči skupině lidí, osob nebo k omezování jejich práv a svobod, protože tak učinil na počítačové síti, která je veřejně přístupná. Lídrovi Bloku proti islámu tak hrozí trest od půl roku až do tří let.

Jenže na stejné manifestaci, jak zaznamenala Česká televize v pořadu 168 hodin, promluvil představitele tzv. Československých vojáků v záloze Martina Holkupa, který řekl s odvoláním údajně na výrok Ernesta Hemingwaye, cituji: "Lid by měl v první den války zastřelit vládu " a pokračoval: "Vzkazuji, že se bude v takovém případě střílet ve Strakovce a v parlamentu."

Na tyto výroky reagoval poradce náčelníka generálnígo štábu Ludvík Cimburek, který před touto skupinou varoval a upozornil, že jde o proruský spolek, který považuje NATO za zločineckou organizaci.

Čtěte také

Českoslovenští vojáci v záloze ve svých prohlášeních například uvádějí, že chtějí zabránit válce, kterou se snaží NATO rozpoutat, českou ústavu označují za „záměrně nedokonalou" nebo uvádí, že „zastupitelská pseudo-demokracie" ohrožuje svobodu a nezávislost.

Na jejich úvodní webové stránce stojí, že "nepřátelé nejsou ruští vojáci, ale naši politici." V okamžiku, kdy tento text píši, má tato skupina podle počítače na jejich stránkách 5 505 příznivců.

voják (ilustr. obrázek)

V čele tohoto uskupení je podplukovník v záloze a lékař Marek Obrtel, který sloužil v misi v Afghánistánu a který na sebe upozornil, když v srpnu vrátil na Hrad vyznamenání. V souvislosti s migrační vlnou svolává bývalé vojáky, kteří - zase cituji - "by byli ochotni plnit úkoly dle zadání prezidenta republiky," míní se v souvislosti s uprchlíky.

I na to reagoval poradce ministra a řekl: "Je trapné, že podplukovník české armády nezná zákony země, ve které žije. Ostraha hranic je úkolem policie."

Čtěte také

Ač jde v evidentně o přímý útok na demokratické uspořádání našeho státu a rovněž o podněcování nenávisti vůči skupinbě obyvatelstva, v tomto případě vůči vládě a poslancům, zatím nebylo vzneseno ze strany státního zastupitelství žádné obvinění.

Vzbuzuje to podezření, že soustava státních zastupitelství není schopna sama reagovat ma výroky, které ohrožují naší státnost a jen laxně čeká na to, co dostane od policie. Pokud by tomu tak bylo, i ona by se podílela na ohrožení naší státnosti.

Jak známo svoboda slova končí tam, kde je ohrožena svoboda druhého, kde začíná lhaní a vyhrožování. Na takové jednání je třeba reagovat rychle a rázně.

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.