Zemřel první polistopadový šéf činohry ND a režisér Ivan Rajmont

Ve věku 70 let po dlouhé nemoci zemřel režisér Ivan Rajmont, první polistopadový šéf činohry Národního divadla (ND) v Praze. ČTK o tom informoval mluvčí ND Tomáš Staněk s odkazem na oznámení rodiny. Podrobnosti posledního rozloučení s významnou postavou tuzemské kultury se řeší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Ivan Rajmont zemřel dnes po dlouhé nemoci

Režisér Ivan Rajmont zemřel dnes po dlouhé nemoci | Zdroj: ČTK

Ivan Rajmont vedl činohru ND a byl také někdejším tvůrcem slavné epochy ústeckého Činoherního studia, uměleckým vedoucím činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy a hostoval na řadě dalších divadelních scén.

Známá je jeho práce pro televizi a rozhlas i dlouholeté pedagogické vedení mladých adeptů herectví.

Z jeho posledních realizací je možné zmínit Goethova Fausta inscenovaného pro Malé divadlo „domovské" liberecké scény či hru Pavla Landovského Hodinový hoteliér. Text měl premiéru ve zkušebně pražského Divadla na Vinohradech loni na podzim, necelý týden po Landovského úmrtí.

V roce 2013 Rajmont zaujal svým nastudováním komedie Ruská zavařenina od Ludmily Ulické v ostravské Aréně, která se v anketě Divadelních novin stala inscenací roku.

Od kulis k režírování

Ivan Rajmont se narodil 29. července 1945 v Hradci Králové, mládí ale prožil v Liberci, kde začal studovat na technice. Nastoupil jako kulisák libereckého divadla.

Režisér Ivan Rajmont byl prvním polistopadovým šéfem činohry v ND | Foto: ČTK

Později absolvoval režii na DAMU a v roce 1971 přijal své první angažmá v Karlových Varech. Po čtyřech sezonách pak přestoupil do ústeckého Činoherního studia. Jako umělecký šéf a režisér vedl tuto scénu s krátkou přestávkou až do roku 1986.

S ústeckým souborem mimo jiné úspěšně uvedl hru Jakub a jeho pán v adaptaci Milana Kundery, jehož autorství se před tehdejším režimem tajilo.

Od roku 1986 pak u Rajmonta následovalo tříleté období v pražském Divadle Na Zábradlí. Koncem roku 1989 se jako nový šéf ujal činohry ND.

Za jeho působení se uskutečnila rozsáhlá reorganizace scény, pro činohru bylo otevřeno Stavovské divadlo, vznikla komorní scéna Kolowrat.

Soubor pod Rajmontovým vedením odehrál 57 inscenací. Hra Rok na vsi v úpravě Miroslava Krobota byla odměněna prestižní Radokovou cenou.

Režisér se třikrát představil publiku také v ruské Jaroslavli, poprvé to bylo v roce 1997. V roce 1994 režíroval Klímovu Kláru a dva pány.

Theatermacher Rajmont

Na jevišti Národního divadla se s ním často setkávala také herečka Eva Salzmannová. Jeho zvláštnost podle herečky spočívala v tom, že byl komplexní divadelní osobností.

„Chápal divadlo nejen jako sled jednotlivých inscenací, ale jako hnutí a způsob existence. Proto také často stál v čele souborů,“ popsala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O režisérovi a „Theatermachrovi“ mluvila herečka Národního divadla Eva Salzmannová. I ji Rajmont na jeviště ND přivedl

„Ivan vždycky něco prosazoval, vydupával ze země, něco někam hnal, něco stavěl. Také učil na škole, učil herce, režiséry. Myslím si, že v tomhle je velikost Ivana Rajmonta. Thomas Bernhard má hru, která se jmenuje Divadelník, německy se to řekne Theatermacher, a já si myslím, že Ivan byl Theatermacher,“ uvedla Salzmannová.

Podle ní byl Rajmont člověkem, který si myslel, že divadlo má společenský přesah a přesahuje zdi divadla. Také on ji v roce 1990 přivedl do Národního divadla, a jak sama herečka řekla, změnil jí tím život.

„Před tím jsem inklinovala spíš k alternativnímu a studiovému repertoáru a on mě přivedl do největšího repertoárového divadla, takže mě poznamenal na celý život a otočil jím,“ vyprávěla o režisérovi Eva Salzmannová.

Do ND přivedl také další osobnosti. Z Brna přišel například Miroslav Donutil. Mezi Rajmontovy tamní významné inscenace patří Čechovův Strýček Váňa, Shakespearův Cymbelín, Ibsenova Divoká kachna či hra Rock'n'roll britského dramatika Toma Stopparda s živou produkcí skupiny The Plastic People of the Universe.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme