Hergot!: Feminismus pro křesťanky a křesťany

14. prosinec 2015

Pozvání do Hergot!u tentokrát přijala Magdaléna Šipka – evangelická teoložka, která se zabývá tématy souvisejícími s genderem a feminismem. Protože feminismus není jeden, není ani jedna feministická teologie: i v jejím rámci existují různé školy a přístupy, různé důrazy a různá východiska. Magdaléna Šipka mluví na prvním místě o ženském principu u Boha, ženské spiritualitě, ale i archetypální mužskosti a ženskosti – i když třeba ne tak, jak jsme zvyklí.

„Máme nějakou tradici přemýšlení o člověku, která lidi dělí na muže a ženy,“ říká mladá teoložka, „a její součástí je útlak těch žen a všeho ženského. Dnes se snad můžeme posunout k tomu, že v sobě každý člověk může mít zastoupenu tu mužskou a ženskou stránku. Zabývám se pak tou ženskou stránkou, která byla dlouhodobě utlačována – a zajímá mě spíš než samy konkrétní ženy.“

Čtěte také

Tento přístup k feminismu ale neznamená, že by Šipka nevnímala genderovou nerovnost v konkrétních situacích a vztazích. Sama vychází z vlastní zkušenosti: „Každý týden jsem prostě dělala tu bábovku a dlouho mi to nevadilo. Vnímala jsem to tak, že jsou mužské a ženské role a máme to hezky rozdělené. Až postupně mi začalo docházet, že přes formální rovnost se to, co mají dělat ženy, chápe jako méně důležité.“

Osvobození pro ženy – ale i muže! – může přinést větší otevřenost k ženskému principu v křesťanské tradici. Můžeme Boha oslovovat i jako Matku – i některé biblické metafory Boha jsou nakonec spíš mateřské než otcovské. „Málo se mluví o ženách, které byly pro křesťanství nějak důležité,“ říká také Magdaléna Šipka. „Když už, mluví se hlavně o Marii – a to spíš v katolické tradici, ale mluví se o ní jako o panně a matce. To vnímám jako odcizující, protože žádná žena nemůže být pannou a zároveň matkou. To, aby žena byla panna, je podle mě navíc spíš mužská hodnota než ženská.“

03520538.jpeg

Čtěte také

V Bibli i církevních dějinách přitom najdeme celou řadu silných a inspirativních žen. Jakub třeba vybral do biblického okénka příběh Jáel, která nepříteli zatloukla hřebík do hlavy.

Zajímá vás víc? O Sofii (Moudrosti) jako ženském principu Boha? O ženách v církvi? O biblických impulzech pro feminismus? Pusťte si celý pořad!

autoři: Petr Wagner , Jan Škrob , Dominik Čejka
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.