Hradecká krajská záchranka nesouhlasí s návrhem ČLK na republikové sjednocení služeb

Jednoznačné ne říká vedení Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje návrhu České lékařské komory. Ta navrhuje, aby se všechny tuzemské záchranky spojily do jedné. Na posledním sjezdu komory sjednocení podpořily dvě třetiny delegátů. Hlavní výhody vidí v tom, že by záchranáři měli jednotné vedení v případě mimořádných událostí, jako jsou třeba teroristické útoky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná služba (ilustrační foto)

Záchranná služba (ilustrační foto) | Foto: Karel Chlumec

„Situace bezpečnostní i organizační se trošku zhoršuje, takže by bylo dobré sjednotit velení záchranné služby tak, aby byl standardně jednotný postup po celé republice,“ vyjmenovává mluvčí České lékařské komory Michal Sojka jeden z důvodů, proč by se měly záchranné služby podle komory sjednotit.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby v Královéhradeckém kraji Jiří Mašek říká, že je současný systém osvědčený: „Všechno je to ošetřené velmi dobře. Financování funguje velmi dobře. Záchranky pracují v jednotném modelu, pravidelně se scházejí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje nesouhlasí s návrhem lékařské komory na sjednocení všech záchranek, zjistil Ondřej Vaňura

„Takže jsme velmi překvapeni, že teď někdo přichází s novým, objevným nápadem. Považuji návrh České lékařské komory za nepřipravený,“ uvedl Mašek.

Vidí výhody v tom, že zdravotnické záchranné služby zřizují kraje, a ne ministerstvo zdravotnictví. Aktuálně vše funguje i při mimořádných událostech.

„V současné době máme s ministerstvem určitý vztah. Ministerstvo nám posílá peníze na řešení a na přípravu krizových situací a víme, jak je spolupráce kostrbatá. Děsil bych se toho, kdyby spolupráce měla být každodenní a skutečně při řešení mimořádné události.“

Náklady a personál

Dalším důvodem uváděným lékařskou komorou jsou úspory. Ekonomický náměstek hradecké krajské záchranky Vlastimil Nakládal s tím nesouhlasí. „Jestli by na ministerstvu vznikalo nějaké generální ředitelství, tak je to spousta financí navíc.“

Roční rozpočet královéhradecké krajské záchranky je zhruba 250 milionů korun a snížit už prý příliš nejde. Lékařský náměstek Libor Seneta poukazuje i na možný nedostatek lékařů.

„Vychází to z toho, že lékař může u jedné organizace odpracovat 1,2 úvazku. Reálně v praxi to funguje tak, že lékaři u nás odpracují to, co mohou, a dále ve svém volnu pomáhají sousedním záchrankám. Třeba pardubické, a je to samozřejmě i naopak.“

Po sjednocení by toto nebylo možné. Michal Sojka za Českou lékařskou komoru ale dodává, že celý návrh je teprve v počátku. „Očekávám nějaké jednání na ministerstvu, s hejtmany, s odbornou společností. Asi obě stany budou pokládat na stůl argumenty, uvidíme, jak vše dopadne.“

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje má v současnosti 15 výjezdových základen, na pomoc pacientům je připraveno vyjet 30 posádek.

mkp, Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme