Vila Tugendhat je pro architekty inspirací. „Každý den přicházím do něčeho unikátního,“ vysvětluje ředitelka

28. prosinec 2015

Prosklené fasády, transparentnost objektu – to vše vytváří v brněnské vile Tugendhat specifickou atmosféru. V souvislosti s okolím dům pracuje se světelnými podmínkami, a proto má ředitelka slavné brněnské vily Iveta Černá vždy pocit, že přichází do unikátního prostoru.

Na návštěvnost objektu si nemůže stěžovat – dokonce existují dvě skupiny. Ti, kteří přichází opakovaně s přáteli a chtějí si užít atmosféru v rámci koncertů, filmového klubu nebo přednášek. Často ale také přichází odborná klientela, která při cestách nechce Brno vynechat a v hledáčku má právě vilu Tugendhat.

„Objekt je dodnes inspirativním zdrojem, v rámci prohlídky si architekti fotí detaily kliky nebo profilaci domu,“ vysvětluje v rozhovoru po lince z brněnského studia s moderátorem Petrem Králem. A jak se dívá na architektonické stavby, které se vilou inspirují?

Čtěte také

„Vím, že jsou takové realizace u nás i v Evropě, taková dlouhodobá inspirace je glorifikací objektu. 85letá architektonická babička má stále co nabídnout ze svého pojetí,“ připomíná.

Vila Tugendhat

Návštěvníkům vily se zatajuje dech především v gradaci jednotlivých prostor, velký efekt nastává příchodem do hlavního obývacího pokoje. „Prostor vás v plném efektu zasáhne,“ přibližuje.

Protože stavba byla v roce 2001 zapsána do seznamu UNESCO, tak muselo dojít k rekonstrukci, v opačném případě by byla vyškrtnuta.

Právě díky této rekonstrukci došlo ke znovuzrození stavby. „Stále se objevovaly novinky, jako kdyby dům výpověď ještě celistvě nevydal,“ přibližuje s tím, že každý dům má mít svá tajemství.

Zajímá vás víc? Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

02604678.jpeg
autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.