Líbí se mi to všeobecné vzrušení, říká Afghánec o českých Vánocích

Ozdobené stromky, vánoční hvězdy, betlémy, koledy – to všechno si asi pod tradičními Vánoci představí Češi. Budou vědět i to, že tak slavíme narození Ježíše Krista. Jak ale vánoční atmosféra v Česku působí na lidi z kultur, které Vánoce neslaví?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci národního muzea v Kábulu Núr Ághá Achgar (vlevo) Abdolbasír Kámdžó (vpravo) na pražském Staroměstském náměstí

Zaměstnanci národního muzea v Kábulu Núr Ághá Achgar (vlevo) Abdolbasír Kámdžó (vpravo) na pražském Staroměstském náměstí | Foto: Zdeněk Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Lidé jsou tady veselejší. Obtěžkaní taškami nakupují jídlo nebo různé ručně dělané věci. Všiml jsem si, že jsou Vánoce spojené s chladným počasím, ale je teplo, a tak je spousta lidí v ulicích, na trzích,“ popisuje své dojmy mezi vánočními stánky Abdolbasír Kámdžó z národního muzea v Kábulu.

Srovnává trhy s obchodními centry, kde spíš pořizoval věci pro sebe a dary pro blízké. „Něco jsme si na trzích koupili, ale spíš sladkosti, cukroví, Myslím, že řada z nich je spojená jen s Vánocemi,“ míní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak působí atmosféra českých Vánoc na lidi z kultur, ve kterých se tyto svátky neslaví? Natáčel Zdeněk Novák

Jeho kolega Núr Ághá Achgar zase říká, že je zajímavé porovnat skutečnost s tím, co o českých Vánocích slyšel: „Líbí se mi to všeobecné vzrušení – to je podobné i s našimi svátky. Stejně jako to, jak je všechno pěkně ozdobené.“

Abdolbasír si ale všímá i odlišností: „Například perský Nový rok se u nás slaví na náměstích v Kábulu, ale řada lidí jede ven z města. Tady je skvělé, že můžete chodit nakupovat do centra i do okrajových částí, to se mi líbí.“

Vánoce ale nejsou jen nakupování. Poznají cizinci vůbec, co vlastně Češi a křesťané o Vánocích slaví?

„Je to svátek zrození, radosti z příchodu Ježíše. Myslím, že věřící drží půst, připravují se slavnostní jídla, speciální sladkosti a typické jsou dárky. I muslimové si při některých svátcích předávají dárky. Každá víra má své, ale Vánoce jsou známější po celém světě,“ usmívá se Abdolbasír.

Je mu ale líto, že podobné oslavy nemohou zažít i doma v Afghánistánu. „V Afghánistánu je bohužel válka, jsou tam problémy. Proto už 30 let takovéto svátky nemáme,“ uzavírá.

msk, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme