Ochránci životního prostředí jsou často brzdou udržení vody v krajině, tvrdí zemědělci

4. leden 2016

Ochrana české krajiny před klimatickými extrémy je jednou z letošních priorit vlády. Rezorty životního prostředí a zemědělství proto budou muset spojit svoje síly. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje za klíčová opatření, která pomohou v suchých obdobích udržet v krajině vodu, ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) vidí nutnost v boji proti erozi půdy, změnu v hospodaření lesníků a zemědělců i ve zvyšování ploch.

„Jurečka je po dlouhé době ministr, který se snaží definovat dlouhodobou vizi,“ chválil v Dnešním Plusu předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Podle něj české zemědělství trpělo desetiletí tím, že málokterý ministr měl nějakou vizi.

„Jsou to priority se kterými souhlasíme, jsou dlouhodobé a neměnné. Co se týká detailů, tak tam máme v některých věcech odlišné názory,“ dodal předseda.

Ten doufá, že současná vládní strategie pro zemědělství neskončí nakonec v šuplíku. „Takových strategií má Česká republika asi 130. Je třeba tuto strategii pravidelně vyhodnocovat a reagovat na to, jestli se ji daří naplňovat, nebo nedaří.“

„Máme pocit, že některé věci byly příliš rychle udělány bez hlubší diskuze, někde nám zase chybí analýzy, které by odůvodňovaly dílčí cíle ministerstva,“ vyjádřil výhrady zástupců zemědělců Pýcha.

Naše současné úsilí je omezeno společnou zemědělskou politikou Evropské unie, připomněl předseda. „Českou zemědělskou politiku v rámci té evropské ministerstvo přizpůsobilo maximálně tak, abychom podpořili citlivé komodity.“

Jaké neduhy trápí české zemědělství? „Chybí nám organická hmota v půdě, chybí nám zaměstnanec na venkově. Chybí podpora chovu skotu, pěstování ovoce a zeleniny, protože Česká republika zde není soběstačná.“

Evergreen: Udržet vodu v krajině

„Chceme zvýšit diverzitu pěstovaných plodin i zvířat, která v krajině žijí a pozitivně působí na složení půdy, které je klíčové pro udržení vody v krajině,“ vysvětlil Pýcha.

Spousta kroků k nápravě už se udělala, potvrdil předseda. „Změnila se zemědělská politika, například tzv. greening , který musí zemědělci plnit od roku 2015. Musí střídat plodiny, hovoří se o údržbě trvalých travních porostů, zpřísňují se požadavky na ochranu životního prostředí.“

Klíčovou roli v rezortu hraje i poradenství. „Navštívili jsme několik zemí, které bojují se suchem, Izrael, Portugalsko, Španělsko, abychom se inspirovali tím, jako oni bojují proti suchu, které se nám začalo projevovat na jižní Moravě.“

„Sucho je celospolečenský problém. Musíme udržet vodu v České republice jakýmkoli způsobem. Upravit strukturu pěstovaných plodin, více využívat meziplodiny i lépe hospodařit s vodou,“ vyzval Pýcha.

Zatímco dříve byly srážky rozložené do celého roku, dnes jsme v situaci, kdy zaprší velmi intenzivně, ale ve velmi krátkém období. „Ani v ideálním případě nebude krajina schopná takové množství vody zadržet.“

I proto vítá předseda angažmá ministerstva životního prostředí.

„Retenční nádrže a podpora vsakování, to všechno musíme udělat. A právě ochránci životního prostředí jsou často velkou brzdou jakéhokoli způsobu zadržování vody v krajině, protože se brání výstavbě vodních nádrží,“ popsal úskalí boje o vodu v krajině Martin Pýcha.

autoři: Ivana Navrátilová , oci
Spustit audio